Wojciech Kolarski: Narodowe Czytanie to pospolite ruszenie czytelników

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 09:45
– Jak co roku, w pierwszy weekend września, tworzymy wielką wspólnotę czytelników polskiej literatury – mówi Wojciech Kolarski, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
07.09.2019. Prezydent RP Andrzej Duda (2L) z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą (L) oraz aktorzy Rafał Zawierucha (3L), Ewa Dałkowska (5L) oraz Jarosław Gajewski (P) podczas podsumowania i zakończenia akcji Narodowe Czytanie - Nowele Polskie, 7 bm. w Ogrodzie Saskim w Warszawie.
07.09.2019. Prezydent RP Andrzej Duda (2L) z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą (L) oraz aktorzy Rafał Zawierucha (3L), Ewa Dałkowska (5L) oraz Jarosław Gajewski (P) podczas podsumowania i zakończenia akcji "Narodowe Czytanie - Nowele Polskie", 7 bm. w Ogrodzie Saskim w Warszawie.Foto: PAP/Tomasz Gzell

Narodowe Czytanie tym razem nie zgromadzi tak wielu uczestników, jak w latach ubiegłych – akcja podlega rygorom przepisów sanitarnych. Tylko 150 osób, które wcześniej zgłosiło się i zarejestrowało poprzez stronę internetową, będzie mogło wziąć udział we wspólnym czytaniu dramatu Juliusza Słowackiego.

– To dzisiejsze przedsięwzięcie jest takie samo, jak co roku, ale też, z uwagi na obowiązujące restrykcje w dobie pandemi, musi wyglądać nieco inaczej. To cały czas największa kampania społeczna promująca czytelnictwo i klasykę polskiej literatury. To wciąż akcja, która z jednej strony organizowana jest przez Kancelarię Prezydenta, we współpracy z Ministerstwem Kultury, Narodowym Centrum Kultury, Telewizją Polską i Polskim Radiem. Z drugiej jednak, to akcja, która w swej istocie jest obywatelskim pospolitym ruszeniem czytelników. To oni, organizując w tysiącach miejsc publiczne czytanie lektury, współtworzą to wielkie przedsięwzięcie, którego skala daje to największe wydarzenie na rzecz czytelnictwa w Polsce – mówi Wojciech Kolarski.


Posłuchaj
04:37 PR3_MPLS 2020_09_05-09-43-09.mp3 Wojciech Kolarski o tegorocznym Narodowym Czytaniu (Zapraszamy na weekend/Trójka)

 

– To, co odróżnia Narodowe Czytanie 2020 od poprzednich lat, to te nieszczęśliwe okoliczności, które zmieniły charakter wszystkich wydarzeń masowych. To centralne wydarzenie w Ogrodzie Saskim, będzie mogło wziąć udział tylko 150 osób. Te osoby musiały wcześniej zarejestrować się na stronie internetowej, by spełnić wymogi sanitarne. Musieliśmy ograniczyć ilość uczestników – dodaje Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

Narodowe Czytanie 2020
Narodowe Czytanie 2020. Juliusz Słowacki "Balladyna"

***

"Balladyna" to jedno z najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów.

Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach - Balladynie i Alinie - stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Juliusz Słowacki (1809-1849) - poeta, przedstawiciel romantyzmu, dramaturg i epistolograf. Obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego określany jako jeden z Wieszczów Narodowych. Uznawany za jednego z największych przedstawicieli polskiego romantyzmu.

Utwory Słowackiego, zgodnie z duchem epoki i ówczesną sytuacją narodu polskiego, podejmowały istotne problemy związane z walką narodowowyzwoleńczą, z przeszłością narodu i przyczynami niewoli, ale także poruszały uniwersalne tematy egzystencjalne. Jego twórczość wyróżniała się mistycyzmem, wspaniałym bogactwem wyobraźni, poetyckich przenośni i języka. 

Wywarł ogromny wpływ na późniejszych poetów Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego, m.in. Antoniego Langego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jana Lechonia. 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Centralne wydarzenie akcji, inaugurowane przez parę prezydencką w Ogrodzie Saskim, potrwa od godz. 12.00 do 15.00. Na dwóch scenach wystąpi ponad 60 aktorów, m.in. Ewa Dałkowska, Halina Łabonarska, Stanisław Brudny, Andrzej Mastalerz i Rafał Zawierucha.

Transmisja wideo z Ogrodu Saskiego w Warszawie dostępna będzie serwisie narodoweczytanie.polskieradio.pl, na stronie Polskieradio.pl oraz w mediach społecznościowych anten Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Autor materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 5.09.2020
Godzina emisji: 
9.43

PR/ml


Czytaj także

Kim jest pies?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 13:00
To wydanie "Psychodni" jest bardzo szczególne, bo wczoraj obchodziliśmy Dzień Psa. Dlatego, dziś pytamy: dla wielu osób pies to tylko pies. Kim, a może czym jest on faktycznie? I kim dla psa jest człowiek?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak odpoczywają zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 13:00
– Zwierzęta odpoczywają, bo biorą pod uwagę coś, o czym nie pamiętają ludzie – bycia tu i teraz – mówi Aneta Awtoniuk.
rozwiń zwiń