Wskażą, jak trafić na zielone światło. Na warszawskich drogach stanęły totemy rowerowe

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 07:29
Poruszanie się na stołecznych ścieżkach rowerowych staje się coraz prostsze i bezpieczniejsze. Warszawa jako pierwsza stolica w Europie na masową skalę postawiła wzdłuż ścieżek rowerowych totemy rowerowe. Urządzenia podpowiadają miłośnikom dwóch kółek z jak jechać, by trafić na zielone światło.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Michele Ursi

Posłuchaj
03:25 2020_09_05-07-16-29_Zapraszamy_na_weekend_totemy rowerowe.mp3 Totemy rowerowe – nowość na warszawskich i europejskich drogach (Zapraszamy na weekend/Trójka)

 

rowerzysta kierowca wypadek 1200.jpg
Siedem grzechów głównych rowerzystów

Rowerzysta dojeżdżający do totemu za pomocą wyświetlających się symboli warszawskiej syrenki otrzymuje informację, z jaką szybkością ma jechać, by mógł jak najpłynniej przejechać na kolejnym skrzyżowaniu. Zielona syrenka oznacza, że powinniśmy utrzymać tempo, niebieska sygnalizuje potrzebę przyśpieszenia o 3-4 km/h, żółta – zwolnienia, a czerwona – zatrzymania się.

Totemy rowerowe – jak to działa?  Foto: mat. promocyjne Totemy rowerowe – jak to działa? Foto: mat. promocyjne

– Takie rozwiązania były testowane w krajach, które są zdecydowanie bardziej rowerowe od Polski. Obserwowaliśmy takie urządzenia w Holandii, przy czym ono było tam stosowane pilotażowo, by sprawdzić jako to rozwiązanie funkcjonuje. Na podstawie tych doświadczeń postanowiliśmy spróbować wprowadzić taką nowinkę – wyjaśnia Mikołaj Pieńko z zarządu dróg miejskich w Warszawie.

Syrenka podpowie rowerzystom, jak zdążyć na zielone 🚲 Wspólnie z firmą Siemens Polska otworzyliśmy dziś sieć totemów...

Opublikowany przez Zarząd Dróg Miejskich Warszawa Wtorek, 3 marca 2020

Totemy rowerowe stanęły przy ścieżkach rowerowych m.in. na ulicy Okopowej, Czerniakowskiej oraz przy Rondzie ONZ.

Totemy rowerowe możemy spotkać na sześciu trasach rowerowych w stolicy Foto: mat. promocyjne Totemy rowerowe możemy spotkać na sześciu trasach rowerowych w stolicy Foto: mat. promocyjne

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 5.09.2020
Godzina emisji: 
7.16

kr

Czytaj także

Dzień bez Samochodu – jeżeli nie samochodem, to czym?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 08:45
Jeszcze przed pandemią COVID-19 samorządy większych miast apelowały do swoich mieszkańców, by ci zrezygnowali z codziennej jazdy prywatnymi samochodami na rzecz komunikacji miejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraków z perspektywy rowerowo-poetyckiej

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 10:29
Gdzie w Krakowie można spotkać owce? A brazylijskie meduzy? Jaka jest historia pięty Lenina, który niegdyś stał w Nowej Hucie? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w zbiorze esejów"Premie górskie najwyższej kategorii" Jakuba Kornhausera .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samotność, rower i noclegi na dziko

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 08:20
Maria Garus z Katowic pewnego dnia stwierdziła, że chce zwiedzić świat. Na rowerze. Jak postanowiła, tak zrobiła - samotna podróż przez dwie Ameryki zajęła jej blisko trzy lata!
rozwiń zwiń