Domy tymczasowe – szansa na nowe życie dla zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 09:30
Lato i jesień to pory roku, w których na świat przychodzi najwięcej kotów i nie jest to bynajmniej dobra wiadomość, bo wiele z nich ginie. W dużej mierze odpowiedzialni są za to też właściciele wychodzących z domów pupili, którzy nie decydują się na kastrację zwierzaków. Bezdomne psy to także obraz, który wpisał się w wiejski krajobraz. Na szczęście, są osoby, które postanowiły bezinteresownie pomagać potrzebującym czworonogom.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Anca Popa

"Tymczasem u Magdy" w Pruszkowie to założony przez Magdę Jaźwińską dom tymczasowy dla porzuconych kociąt, szczeniąt i innych osesków. Na jej kanale w serwisie You Tube można znaleźć relacje z pobytu podopiecznych oraz informacje, jak pomóc naszym najmłodszym i najbardziej potrzebującym przyjaciołom.

– W moim domu było już 99 zwierząt. Nie biorę więcej zwierząt na raz, niż jestem w stanie podźwignąć, czasowo i psychicznie. Był moment, gdy miałam czworo kociąt, pięć wiewiórek i sześć jeży. Płakałam wtedy ze zmęczenia – wyznaje Magda Jaźwińska.

Youtube/Tymczasem u Magdy

Pani Magda zapewnia zwierzakom kompleksową opiekę, zarówno bytową, jak i zdrowotną, aż do momentu, gdy będą gotowe na wyruszenie w podróż do nowego domu. Cały czas dokształca się dzięki książkom, artykułom naukowym i nabywa nowe, przydatne umiejętności przy wsparciu lekarzy oraz techników weterynarii.

Youtube/Tymczasem u Magdy

Magda Jaźwińska prowadzi też kanały w mediach społecznościowych, na których ukazuje życie codzienne z malcami, kanał na YouTube, gdzie publikuje filmy instruktażowe na temat zajmowania się oseskami; pisze także artykuły dotyczące istotnych elementów opieki. Prowadzi warsztaty i konsultacje na temat opieki nad zwierzętami. Jej największym celem jest danie szansy tym, którym los próbował ją zabrać. 

Posłuchaj
08:56 PR3_MPLS 2020_09_05-09-18-51.mp3 Dom tymczasowy Tymczasem u Magdy (Zapraszamy na weekend/Trójka)

 

– Jeśli ktoś chciałbym otworzyć dom tymczasowy, w pierwszej kolejności musimy spytać resztę domowników. Jeśli się zgodzą, musimy sprawdzić, czy nasze zwierzęta będą tolerowały inne czworonogi w mieszkaniu. Następnie, musimy sprawdzić, czy mamy kąt, który będzie odpowiedni do poświęcenia, jako przestrzeń dla zwierzęcia. Ja mieszkam na 38 m², ale udaje mi się wszystko i wszystkich upchnąć – podsumowuje Magda Jaźwińska.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Autor materiału reporterskiego: Kuba Jamrozek
Data emisji: 5.09.2020
Godzina emisji: 
9.18

mat. prasowe/ml/kr


Czytaj także

Kocie wakacje

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 13:00
Wyjeżdżamy na wakacje z ukochanym zwierzakiem. I tu pada podstawowe pytanie: czy z psem i kotem jedziemy tak samo? – Odpowiedź jest jasna: nie! – mówi Aneta Awtoniuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na spacerze z ostronosami

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 09:30
Psy i koty, to zwierzęta, których obecność w mieście nikogo nie dziwi. W miejskiej dżungli można jednak znaleźć znacznie bardziej egzotyczne stworzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W hołdzie psiej wierności

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 06:29
– Przez 16 lat była w naszej rodzinie, dzielnie znosiła różne koleje losu, przeprowadzała się z nami kilkukrotnie, zawsze odnajdywała się w nowym miejscu i pilnowała naszej rodziny – wspominała Anna Popek swoją suczkę Karmelkę, która odeszła niedawno we śnie. Śmierć ukochanego czworonoga skłoniła autorkę audycji do refleksji nad psią wiernością i sposobami jej upamiętnienia przez nas – ludzi.
rozwiń zwiń