Pole dance: erotyczny taniec na rurze, sport czy sztuka?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 08:30
Jessica Alba, Kate Hudson, Paris Hilton, Madonna, Demi Moore – co je łączy? M.in. to, że wszystkie próbowały swoich sił w pole dance. A to wbrew pozorom jest prawdziwe wyzwanie.
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/dom. publiczna/Nejron Photo

taniec balet ruch 1200.jpg
W poszukiwaniu tanecznych talentów

W Polsce znany jest od 10 lat i zdobywa coraz większe grono zwolenników. A reakcje na pole dance są bardzo różne: jedni się nim zachwycają, inni patrzą z zaciekawieniem, a jeszcze inni – śmieją się pod nosem. Szczególnie wtedy, kiedy ćwiczą mężczyźni. 


Posłuchaj
03:54 2020_11_07 08_18_11_PR3_Zapraszamy_na_weekend.mp3 Pool dance - erotyczna zabawa czy sport? (Zapraszamy na weekend/Trójka)

– Pole dance jest pełnoprawną dyscypliną sportu: to forma akrobatyki trenowana na pionowym drążku. Jest także sposobem na to, aby poprawić ogólną kondycję fizyczną i uzyskać lepszą sylwetkę – mówi Michał Piwowarek, instruktor pole dance i dziennikarz Czwórki.

– Nie jest to sport, który polega jedynie na tym, aby np. podciągnąć się na drążku 12 razy. Tu trzeba powtórzyć bardzo określoną sekwencję ruchów: przekładania nóg, rąk, wiszenia głową w dół... Jest więc to także kwestia wyobrażenia sobie, jak ciało się układa i takiego właśnie go ułożenia – tłumaczy.

Pole dance – figury dla początkujących/YouTube wformie24.pl


Panowie wciąż jednak do pole dance podchodzą z dużą rezerwą: – Na 50 kobiet na zajęciach pojawia się może jeden mężczyzna. Większość z tych pań pokonuje pewną drogę, wybiera się na 6-7 lekcji. Natomiast w przypadku panów często pierwsza lekcja jest zarazem ostatnią – dodaje Michał Piwowarek.

Karo Swen – Pole Dance – ARTWORK 1 Tha Trickaz /YouTube Karo Swen


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Autor materiału reporterskiego: Jakub Jamrozek
Data emisji: 7.11.2020
Godzina emisji: 8.18

pr

Czytaj także

Taniec jak terapia. Pomaga szczęśliwie żyć?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 12:53
Czy rzeczywiście taniec pomaga się odstresować i rozładować napięcia? Miedzy innymi o tym Jakub Jamrozek rozmawiał z Martą Nitą i Piotrem Lenartem, mistrzami tańca w West Coast Swingu (WCS). - WCS to taniec, który ciągle ewoluuje. On jest oparty na muzyce, która jest popularna w danym okresie. Kiedyś wyglądał inaczej niż dziś - opowiadała Marta Nita.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokolenie trzech krzeseł. Zgubne skutki długotrwałego siedzenia

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 12:00
Jak pokazują najnowsze badania, siedzenie może być równie groźne, co palenie papierosów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W zdrowym ciele zdrowy… mózg. Aktywność fizyczna a praca umysłu

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 14:40
Stadion, teatr, świątynia – to starogrecka Triada, która była synonimem harmonijnego życia. Sport od zawsze fascynował, zwykle jednak kojarzony był z budowaniem tężyzny fizycznej. Współczesne badania pozwalają sprawdzić w jaki sposób wpływa on nie tylko na nasze mięśnie, ale też na nasz mózg.
rozwiń zwiń