Krakowski Festiwal Górski. "W tym roku dominuje różnorodność"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 13:37
W ramach imprezy online obywają się warsztaty, spotkania i prezentacja blisko 50 filmów o tematyce górskiej, powstałych na całym świecie. – Produkcje z Australii, Argentyny, Iranu. Twórcy z różnych regionów świata mają inną wrażliwość i wskazują na inne emocje związane z tematyką górską – przyznaje Piotr Turkot, dyrektor programowy festiwalu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/photoshooter2015

18. Krakowski Festiwal Górski, for. materiały prasowe 18. Krakowski Festiwal Górski, for. materiały prasowe

18. edycja Krakowskiego Festiwalu Górskiego w wydaniu online rozpoczęła się 5 grudnia i potrwa do końca roku, ale jego kulminacja przypada właśnie na weekend 12-13 grudnia. – Wśród ciekawych produkcji, które będziemy premierowo pokazywać, jest film amerykańskich twórców polskiego pochodzenia "Godspeed, Los Polacos!" To historia grupy polskich kajakarzy, którzy w 1981 roku dokonali spływu najgłębszym kanionem świata, czyli kanionem Colca w Peru – zapowiada rozmówca Wioletty Myszkowskiej.


Posłuchaj
02:14 _PR3_AAC 2020_12_12-06-38-28 festiwal gorski.mp3 18. Krakowski Festiwal Górski – filmy, spotkania, warsztaty. Podróże w góry całego świata z kanapy (Zapraszamy na weekend)

 

Jak ocenia dyrektor festiwalu, młodzi twórcy amerykańscy starali się spojrzeć na tło historyczne, które towarzyszyło temu wyczynowi. 1981 rok to oczywiście stan wojenny w Polsce. – Bardzo ciekawie łączą te wydarzenia. 13 grudnia będzie premiera filmu na festiwalu, ale spotkamy się też z twórcami i bohaterami tego obrazu – dodaje. 

Godspeed, Los Polacos! Trailer/Adam Nawrot

Okładka książki Piotra Trybalskiego "Wszechmogący. Człowiek, który wymyślił Himalaje. Biografia Andrzeja Zawady", Wydawnictwo Literackie Okładka książki Piotra Trybalskiego "Wszechmogący. Człowiek, który wymyślił Himalaje. Biografia Andrzeja Zawady", Wydawnictwo Literackie

Na festiwalu online i w studio pojawią się zarówno przedstawicieli kultury górskiej, jak i sportów górskich. – Będziemy rozmawiać z autorami książek, m.in. z Piotrem Trybalskim. Niedługo pojawi się biografia Andrzeja Zawady. Porozmawiamy z Januszem Majerem o jego książce, w której pomagał mu Dariusz Jaroń. Janusz Majer jest postacią legendarną w polskim himalaizmie i w polskim środowisku wspinaczkowym. Ta książka fantastycznie opisuje jego doświadczenia życiowe, jest bardzo skromny, ale postaramy się wyciągnąć jak najwięcej ciekawych historii – zapowiada Piotr Turkot.

Jak co roku na uczestników Krakowskiego Festiwalu Górskiego czeka ciekawy zestaw warsztatów, od turystyki górskiej do tematyki lawinowej. Zagadnieniem poruszanym na spotkaniach będzie także organizacja wyprawy i trekkingów w 2021 roku, w kontekście trwającej pandemii koronawirusa.  

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Autorka materiału dodatkowego: Wioletta Myszkowska
Data emisji: 12.12.2020
Godziny emisji: 6.14

gs

Czytaj także

Czy Rysy wciąż rosną?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 07:00
Czy Rysy są wyższe o 2 metry, niż dotąd sądzono? Najnowsze doniesienia kartografów zdają się to potwierdzać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Księżycowe Granie": koncerty w górskich schroniskach

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 12:45
Z powodu pandemii i obostrzeń sanitarnych wiele wydarzeń kulturalnych odbywa się wirtualnie. Tak też jest z rozpoczętym zaraz po wakacjach cyklem koncertów "Księżycowe Granie". Mimo to, a może właśnie dlatego, cieszą się one wielką popularnością.
rozwiń zwiń