Tajemnice dziewięciotonowej prezydenckiej Bestii

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 07:30
Prezydent Stanów Zjednoczonych na co dzień porusza się wyjątkową limuzyną: Cadillakiem One. Potocznie ten pojazd, bo jest on zdecydowanie czymś więcej niż samochodem, nazywany jest pieszczotliwie "The Beast" – "Bestią". I jest uznawany za najbardziej niezwykły, a zarazem najbezpieczniejszy samochód na świecie. Czy tak jest naprawdę?
Limuzyna prezydenta USA podczas jego wizyty w Warszawie
Limuzyna prezydenta USA podczas jego wizyty w WarszawieFoto: Grand Warszawski/Shutterstock

Chuck Yeager 1200 free.jpg
Nie żyje najszybszy człowiek na Ziemi

Każdy prezydent USA ma do dyspozycji kilka takich Bestii – na wszelki wypadek, gdyby jedna uległa np. awarii. Jej wygląd musi być reprezentacyjny, jednak najważniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo pasażera oraz komfort.


Posłuchaj
05:32 2021_01_23 07_16_43_PR3_Zapraszamy_na_weekend.mp3 Samochód prezydenta USA (Zapraszamy na weekend/Trójka)

– Ciężar limuzyny wynosi ok. 9 ton, co jest oczywiście efektem różnego rodzaju systemów bezpieczeństwa. Standardem są kuloodporne szyby, które są tak grube, że blokują nawet część promieni słonecznych. Co ciekawe, tylko kierowca może opuścić swoją szybę – reszta jest zamontowana na stałe – opowiada Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w USA.

– Taka szyba oraz grube na 15 cm drzwi są w stanie sprostać atakowi z broni maszynowej. Z kolei podwozie i zbiornik paliwa mogą się oprzeć nawet wybuchom granatów i bomb. Wiadomo, że Bestia jest także odporna na atak broni chemicznej i biologicznej – wylicza dziennikarz. – Nieoficjalnie mówi się, że w samochodzie ukryte są granaty i karabiny – dodaje.

Aby ten pojazd mógł się bezpiecznie poruszać, specjalne opony są odporne na przestrzelenie nawet z broni maszynowej. Natomiast w apteczce w bagażniku znajduje się pojemnik z krwią taką samą, jak ma prezydent. Trudno się dziwić, że Bestia nazywana jest także prezydenckim bunkrem na kółkach.

The Beast: Evolution of the US President's Bulletproof Car/YouTube Megaprojects


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Data emisji: 23.01.2021
Godziny emisji: 07.16

pr

Czytaj także

Renesans zainteresowania szachami dzięki serialowi telewizyjnemu

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 12:30
W ostatnich tygodniach zaczęła rosnąć popularność szachów w Polsce i na całym świecie. Sprawił to serial "Gambit królowej", którego bohaterką jest młoda genialna szachistka, która próbuje wedrzeć się na sam szczyt. Walczy nie tylko z przeciwnikami przy szachownicy, ale także z tkwiącymi w niej demonami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gigantyczne napiwki ratują amerykańskie restauracje

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 07:30
W USA napiwek za pracę w usługach – przede wszystkim w restauracjach, kawiarniach, pubach, ale także w taksówkach, a nawet pralniach – stał się właściwie obowiązkowy. I nie jest mały: zdarza się, że sięga nawet 25 procent wartości usługi!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prestiżowa nagroda dla polskiego znaczka pocztowego

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 13:45
Poczta Polska zdobyła pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie filatelistycznym EUROPA Stamp 2020. Seria EUROPA to znaczki specjalne, wydawane przez europejskie administracje pocztowe od 1959 r. W tym roku tematem były "Dawne szlaki pocztowe".
rozwiń zwiń