"Alternatywy 4": kto na to pozwolił?!
Szachy nie bez powodu nazywane są królewską grą. Wymagają opracowania różnych, czasami niezwykle skomplikowanych strategii, które podczas rozgrywki są weryfikowane na bieżąco. Taka bitwa na szachownicy testuje intelektualne zdolności gracza, jego spryt, zdolność koncentracji i odporność na stres. Dlatego kiedyś władcy bardzo cenili umiejętność gry w szachy, jako przydatnej podczas prawdziwej wojny.
03:08 2020_12_04 12_14_55_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Szachy wracają do łask (Trójka do trzeciej)
– Ostatnio zgłosiła się do mnie dziewczynka, która chciałaby się nauczyć grać w szachy, bo ogląda ten serial. To pierwszy taki przypadek w ciągu 20 lat mojej trenerskiej kariery – mówi Rusłan Antoniewski z klubu szachowego Caissa. – I bardzo pozytywne zaskoczenie – dodaje.
– To jest ekscytacja i rodzaj pewnego spięcia, zwłaszcza kiedy gra się na żywo w turnieju, aby zmobilizować się, pokonać przeciwnika. Jest też spora dawka adrenaliny – tak trener Antoniewski opisuje swoje emocje podczas rozgrywki.
Miłość do szachów zaczyna się w wielu przypadkach bardzo podobnie: – Mieliśmy w domu komplet szachów. Ojciec, który grał całkiem amatorsko, postanowił nauczyć mnie tej gry. Ustawił figurki, a ja, zafascynowany ruchami i wyglądem figurek, jeszcze tego samego dnia poprosiłem go, aby zapisał mnie do szkółki szachowej – wspomina Rusłan Antoniewski.
Gambit królowej – Oficjalny zwiastun/YouTube Netflix
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Mateusz Kulik
Data emisji: 4.12.2020
Godzina emisji: 12.14
pr