Na Jamajce Bob Marley wciąż żyje

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 08:30
"No Woman, No Cry", "I Shot the Sheriff", "Could You Be Loved", "Buffalo Soldier" – to tylko kilka najbardziej znanych przebojów Boba Marleya. Pochodzący z Jamajki i właściwie przez całe życie tam mieszkający muzyk obchodziłby właśnie 76. urodziny. Jak po latach Marleya widzą jego rodacy, co zostało z jego przesłania o miłości, wolności i muzyce?
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/Englund/dom. publiczna

PAP Natalia Zastępa 1200.jpg
Pozytywne rytmy na początek roku

Okazuje się, że Bob Marley jest obecny w życiu Jamajczyków cały czas. Wobec niskiego poziomu wykształcenia - spora część mieszkańców wyspy wciąż ma problemy z pisaniem i czytaniem – właśnie muzyka reggae spełnia rolę swoistego nośnika tradycji, kultury czy wartości moralnych.


Posłuchaj
04:09 2021_02_06 08_17_20_PR3_Zapraszamy_na_weekend.mp3 Bob Marley wciąż żywy (Zapraszamy na weekend/Trójka)

– Ojciec Marleya był biały, a matka czarnoskóra. Z tego powodu był wyśmiewany przez środowisko, w którym się wychowywał. Wszystko, co osiągnął, zawdzięcza sobie i swojej ciężkiej pracy – mówi Tomasz Łada, który od lat mieszka na Jamajce i prowadzi stronę najamajkę.pl. – Marleya można znaleźć dosłownie wszędzie: jest malowany na muralach, jego wizerunki wiszą w domach, w urzędach państwowych, warsztatach i miejscach pracy, a nawet w kościołach – wylicza.

– Biografia Marleya to zarazem nauka o historii Jamajki, to najlepsza droga do zrozumienia kultury i mentalności jamajskiej – tłumaczy mieszkająca w Kingston Milena Jeziorska. – Prawdziwy sekret jego popularności tkwi w tekstach: to za ich sprawą stał się jednym z symboli popkultury XX wieku. Symbolem miłości, nadziei, dążenia do pojednania, ale też walki z uciskiem i niesprawiedliwością – dodaje.

Bob Marley – No Woman, No Cry (Official Video)/YouTube Bob Marley


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Kuba Jamrozek
Data emisji: 06.02.2021
Godziny emisji: 08.17

pr

Czytaj także

Last Christmas: najbardziej znana świąteczna piosenka świata

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 14:00
Jednych ten utwór, który promował album "Music From The Edge Of Heaven" zespołu Wham! niemożebnie irytuje, innych wprowadza w świąteczny nastrój i nie wyobrażają sobie bez niego choinki. Ale, cokolwiek byśmy o niej myśleli, ta piosenka obchodzi już 36. urodziny!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artysta, dowcipniś, filozof. Mija 40 lat od śmierci Johna Lennona

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 12:30
We wtorek 8 grudnia mija 40 lat od śmierci Johna Lennona – członka zespołu The Beatles, kompozytora, piosenkarza, autora tekstów i aktywisty społeczno-politycznego. Artysta uważany dziś za światową ikonę lat 60. i wczesnych lat 70. zginął w wieku 40 lat zastrzelony przed swoim mieszkaniem w Nowym Jorku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Renata Lewandowska – po 40 latach odkryta na nowo

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 12:50
Gdyby urodziła się w Stanach Zjednoczonych, prawdopodobnie odniosłaby duży sukces. Życie Renaty Lewandowskiej to gotowy materiał na film. Artystka podbijała polską scenę muzyczną w latach 70. Wyjechała za granicę i słuch zaginął o niej na całe dziesięciolecia. Ponad 40 lat później debiutancki album "Dotyk" zagościł na sklepowych półkach. 
rozwiń zwiń