Na Podkarpaciu powstaje słowiański skansen

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 07:00
Siedem hektarów powierzchni, 100 tys. gości rocznie: takie plany mają twórcy słowiańskiego skansenu w Strzegocicach, niewielkiej wsi na Podkarpaciu. Ma to być miejsce dla miłośników historii, kultury i natury.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: piotrbb/Shutterstock

czarownice.jpg
Złe ziele i słowiańskie demony

Plany są bardzo ambitne: ma powstać największa rekonstrukcja grodu Słowian w Europie. Siedmiohektarowy teren ma pomieścić wysokie ziemne wały, kilka pierścieni podgrodzi. Trwają przygotowania do stawiania pierwszych chat zbudowanych z grubych bali drewnianych.


Posłuchaj
03:07 TROJKA Zapraszamy na weekend 2021_03_13 06-20-58.mp3 Największa rekonstrukcja słowiańskiego grodu w Europie (Zapraszamy na weekend /Trójka)

– W samym grodzie będzie ok. 30 chat. Ta osada, którą teraz budujemy, pozostanie jako osada przygrodowa: tutaj będzie ok. 10 chat. Do tego będzie jeszcze osada rybacka oraz inne budynki związane ze zwierzętami – tłumaczy Piotr "Ziemowit" Kamiński, szef stowarzyszenia Słowian doliny Wisłoki Palana Gera. – W sumie więc planujemy postawić ok. 50 budynków – oblicza.

Powstanie także zagroda dla zwierząt ras dawnych, a na okolicznych polach uprawiane będą zboża. W przydomowych ogródkach mają być warzywniki, a w sadzie – stare odmian owoców. Po pobliskim zalewie mają pływać drewniane łodzie zrekonstruowane wg tych odkrytych przez archeologów.

To wszystko ma mieć oczywiście walor edukacyjny: turnieje, warsztaty, lekcje historii na żywo. – Chcemy pokazać, jak żyli dawni Słowianie. Goście będą mogli sami się o tym przekonać, skonfrontować z własnymi wyobrażeniami. A te bywają czasami bardzo wyidealizowane, a czasami całkowicie nieprawdziwe – wskazuje Ziemowit.

Tutaj powstanie największy skansen słowiański w Europie/YouTube OsadaSlowianska


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Kuba Jamrozek
Data emisji: 13.03.2021
Godziny emisji: 06.20

pr

Czytaj także

"Kosmograf" – poznaj renesansowy Wawel dzięki grze komputerowej

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 12:25
Zamek Królewski na Wawelu stawia na narzędzia edukacyjne dostosowane do potrzeb nastolatków. Po komiksie "Tajemnica miecza" i serialu "Wawel. Królestwo odkryte" - przyszła pora na grę komputerową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska lipa kandydatką w konkursie na Europejskie Drzewo Roku

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 17:30
Licząca sobie 150–170 lat lipa z podkarpackiej wsi ma szansę zostać Europejskim Drzewem Roku 2021. Plebiscyt rozstrzygnie się już niedługo. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak stworzyć własne państwo?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 12:00
Okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne: wystarczy znaleźć odpowiedni teren, mieć pieniądze oraz umiejętności. Pieniądze, wbrew pozorom, niezbyt duże, ale umiejętności – odpowiednie. Bo na lądzie to się raczej nie uda, więc trzeba... zbudować wyspę na morzu!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Drzewa Warszawy". Nietypowy przewodnik po historii miasta

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 13:40
Miłość do dendrologii i historii połączona w jednej książce. "Drzewa Warszawy" to niezwykły przewodnik miejski po życiu ludzi i drzew. Autorzy stworzyli wyjątkową kronikę, w której wydarzenia z historii miasta opowiedzieli za pośrednictwem trzydziestu sześciu wyjątkowych roślin.
rozwiń zwiń