Oscary po nowemu. Co się zmieniło?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 07:30
Z powodu pandemii gala oscarowa, najważniejsze – a przynajmniej najsławniejsze i najbardziej reklamowane – coroczne wydarzenie w świecie filmu, została przesunięta o sześć tygodni. W efekcie ceremonia wręczenia statuetek odbędzie się dopiero 25 kwietnia. I to nie jest jedyna zmiana...
Statuetka Oscara. Zdjęcie ilustracyjne
Statuetka Oscara. Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Jane Fonda _ Shutterstock.jpg
Jane Fonda z nagrodą Cecila B. DeMille'a

Akademia Filmowa zdecydowała się na dwie ważne zmiany: pierwszą jest wydłużenie terminu premiery dla filmów chcących ubiegać się o Oscara, która kiedyś wypadała z końcem roku. Drugą – rezygnacja z wymogu premiery kinowej: obecnie film może być pokazywany jedynie w streamingu.


Posłuchaj
04:43 TROJKA Zapraszamy na weekend 2021_03_20 07-20-32.mp3 Oscary się zmieniają (Zapraszamy na weekend/Trójka)

W czasach koronawirusa wszystkie tego typu wielkie gale zostały podporządkowane pandemicznym wymogom. – Na pewno od strony zawodowej będzie to impreza zorganizowana jak najlepiej – zapewnia Zbigniew Banaś, wykładowca sztuki filmowej na prestiżowym chicagowskim uniwersytecie Loyola. – Rozrzucenie wszystkich osób nominowanych po całym świecie, podobnie jak i mnogość kategorii stwarzają pewien problem. Ciekawe, jak z niego organizatorzy wybrną – zastanawia się.

Otwieranie się Akademii Filmowej na nowych członków z całego świata, powoduje, że Oscary stają się imprezą naprawdę międzynarodową. To zarazem znak dla twórców z każdego zakątka Ziemi, także z Polski, że warto robić historie osobiste w które wierzą. I we własnym języku. Nie trzeba już na siłę tworzyć po angielsku, aby zawojować światowy rynek.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Jan Pachlowski
Data emisji: 20.03.2021
Godziny emisji: 07.20

pr

Czytaj także

"Zimna wojna" powalczy o trzy Oscary!

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 17:59
Liczyliśmy na nominację do tegorocznych Oscarów, jednak mało kto spodziewał się, że "Zimna wojna" otrzyma aż trzy szanse na statuetkę!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rewolucja w Hollywood. Ogłoszono zmiany w przyznawaniu Oscarów 

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 07:30
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej wprowadza wcześniej już zapowiadane zmiany w przyznawaniu Oscarów. Dotyczą one najważniejszej kategorii – statuetki dla najlepszego filmu – i zaczną obowiązywać od 2024 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery 2021 roku. Na które filmy warto czekać?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 22:08
W dwugodzinnym wyjątkowo "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński spotkał się m.in. z Philippe'em Tłokińskim. Aktor, wspominając ostatnie miesiące, przyznał, że mimo pandemii był to dla niego pracowity czas. – Jestem ogromnym szczęściarzem. Oprócz tego, że kończyliśmy zdjęcia do filmu "Gierek", zacząłem pracować nad serialem "Tatuśkowie" z bardzo fajną obsadą – opowiada aktor. 
rozwiń zwiń