Ambiwertyk – kto to taki?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 06:30
Na początku XX wieku Karol Jung, charakteryzując różne typy osobowości, mówił o ekstrawertykach i introwertykach. Jednak nie wszystko w życiu jest czarno-białe: pojawił się ktoś trzeci: ambiwertyk. Czym się charakteryzuje, jak sprawdzić, czy przypadkiem nie jest to także nasz przypadek?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrea Piacquadio/Pexels

rezyliencja kwiat pustynia stokrotka 1200.jpg
Rezyliencja – klucz do radzenia sobie z porażkami

Przedrostek "ambi" pochodzi od łacińskiego "ambo" i oznacza "oboje". Czyli ambiwertyk będzie osobą, która gromadzi w sobie mniej więcej po połowie cechy zarówno intro- jak i ekstrawertyka. I jest gdzieś pomiędzy tymi dwoma typami osobowości.


Posłuchaj
03:39 TROJKA Zapraszamy na weekend 2021_04_10 06-18-36.mp3 Ambiwertyzm: pomiędzy ekstra- i introwertyzmem (Zapraszamy na weekend/Trójka)

– W psychologii introwertyzm i ekstrawertyzm są dwoma biegunami tego samego kontinuum. I tak naprawdę, podczas badania mówiło się o "nasileniu" pewnej cechy, gdyż niewiele osób jest skrajnie ekstrawertycznych lub skrajnie introwertycznych. Zazwyczaj jesteśmy gdzieś pomiędzy – mówi Kaja Tomczyk, psycholog, trener i ekspert filmoterapii. – Jednak wcześniej w "modelu osobowości wielkiej piątki" nie mówiono o ambiwertyzmie – dodaje.

– Czasami nam się wydaje, że osoby ekstrawertywne łatwo nawiązują kontakty albo lubią być z ludźmi. Osoby introwertywne też lubią być z ludźmi, tylko kontakt towarzyski więcej energii im zabiera, a ekstrawertykowi – więcej daje – wyjaśnia Kaja Tomczyk. – A osoba ambiwertywna potrafi czerpać energię z bycia z ludźmi, jednak kiedyś ta rezerwa się wyczerpuje i potrzebuje pobyć sama – wskazuje.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Kuba Jamrozek
Data emisji: 10.04.2021
Godzina emisji: 06.18

pr

Czytaj także

Networking i wygląd. Czy ładnym w życiu jest łatwiej?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 00:00
"Wygląd nie ma znaczenia, liczy się piękne wnętrze" – to zdanie, które każdy z nas słyszał niejednokrotnie i zapewne starał się też w nie wierzyć. Prawda może być jednak inna. Pierwsze wrażenie często budujemy na podstawie tego, jak wyglądamy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy warto być skromnym?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 10:25
Ignacy Krasicki pisał "Ten najlepszy, co się najmniej chwali", a Voltaire twierdził, że "wspaniale być skromnym, gdy jest się wielkim". Skąd u niektórych brak skromności? Czym jest fałszywa skromność według współczesnej psychologii? Zapytaliśmy o to ekspertów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atrament i pióro. Czy kaligrafia ma moc terapeutyczną?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 00:00
Podobno Steve Jobs, kiedy przerwał studia prawnicze, rozpoczął kurs kaligrafowania. I choć kaligrafia wciąż kojarzy się z pracą średniowiecznego skryby, coraz więcej osób romansuje ze sztuką pięknego pisania.
rozwiń zwiń