24. Piknik Naukowy. Szampon własnej roboty – to prostsze, niż się wydaje!

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 08:25
Brak niepotrzebnej chemii, niska cena, no i dobroczynny wpływ na środowisko – to tylko niektóre zalety wytwarzania własnych środków czystości. W ramach 24. Pikniku Naukowego Centrum Nauki Kopernik we współpracy z Polskim Radiem, kierownik Działu Dydaktyczno-Popularyzatorskiego w warszawskim ogrodzie zoologicznym Agata Borucka pokazała nam, w jaki sposób w domowych warunkach zrobić szampon do włosów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Nadejda Zaharevskaja

Klimat i My - Piknik Naukowy 2021.jpg
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik online. Rozmowy i ciekawostki w radiowej Trójce

Przepis na ekologiczny szampon do włosów

Do wykonania własnego szamponu do włosów potrzebujemy:

  • 3 łyżek mąki żytniej;
  • naparu z pokrzywy lub zielonej herbaty;
  • 3-4 łyżek mielonej kawy lub kawowych fusów (opcjonalnie).


Sposób wykonania:

Do słoika wsypujemy mąkę i wlewamy wcześniej przygotowany, wystudzony napar z pokrzywy lub zielonej herbaty. Słoik zakręcamy i potrząsamy aż do wymieszania składników. Konsystencja powinna być gęsta, ale nadal dosyć płynna, bliższa konsystencji szamponu, który kupujemy w sklepie.

Jeżeli chcemy, by nasz szampon miał efekt peelingujący, do mieszanki dodajemy fusy z kawy. Drobinki doskonale oczyszczają skórę głowy z obumarłego naskórka, pomagają pozbyć się łupieżu oraz poprawiają krążenie, co stymuluje włosy do wzrostu. Szampon najlepiej zrobić tuż przed wykorzystaniem.


Posłuchaj
02:54 Zapraszamy na weekend Piknik Naukowy ekologiczny szampon 2021_05_08-08-18-34.mp3 Jak zrobić własny szampon do włosów? Podpowiadamy! (Zapraszamy na weekend/Trójka)

 

Warszawskie zoo na Pikniku Naukowym – co warto zobaczyć?

Udział w Pikniku Naukowym organizowanym przez Centrum Nauki Kopernik bierze udział nie tylko Polskie Radio, ale i wiele innych instytucji, które mogą uczyć nas ekologicznych postaw, w tym Lasy Państwowe i warszawskie zoo. Warszawski ogród przygotował dla widzów i uczestników wydarzenia materiały edukacyjne w formie wideo.

– Pierwszy z filmów będzie poświęcony naturalnym środkom czystości. Drugi poświęcimy smogowi, natomiast w trzecim pokażemy, jak działania ludzkie wpływają na losy zwierząt na całym świecie – zapowiada Agata Borucka. – Będą to bardzo konkretne przykłady – podkreśla.

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie jest otwarty dla zwiedzających codziennie od godz. 9.00 do godz. 18.00. –Przestrzeń jest  bardzo duża, więc nie ma problemu z zachowaniem dystansu – zachęca rozmówczyni Moniki Suszek.


‼️To już dzisiaj rusza 24. Piknik Naukowy "Klimat i my". W programie tegorocznej edycji znajda się między innymi filmiki...

Opublikowany przez Warszawskie ZOO Sobota, 8 maja 2021

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 08.05.2021
Godziny emisji: 08.18

kr

Czytaj także

Święto Pracy – esencja propagandy PRL

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 05:45
- Największą rangę święto miało w okresie stalinowskim. Wówczas do obchodów 1 maja szykowano się już w marcu. Wydział propagandy KC PZPR przygotowywał scenariusz, hasła i trasę pochodu. Przygotowywała się także Służba Bezpieczeństwa - mówił na antenie Polskiego Radia historyk, prof. Marcin Zaremba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O genezie Święta Pracy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 14:16
– Jeżeli nie będzie sprawiedliwego podziału wypracowanego przez pracowników bogactwa, nie będzie ani demokracji, ani gospodarki rynkowej. Będzie totalitarna dyktatura bogaczy – oceniał w Polskim Radiu 24 Piotr Ikonowicz. Działacz socjalistyczny w audycji Wszystko jest Historią mówił o Święcie Pracy wczoraj i dziś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Zmienia się świat, więc zmienia się sposób celebrowania Święta Pracy”

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2017 17:14
- W tej chwili środowisko robotnicze różni się od tego z 1890 roku, gdy pierwszy raz obchodzono Święto Pracy. Wtedy to był proletariat, mogliśmy mówić o święcie robotniczym, teraz natomiast o pracowniczym. Teraz większość ludzi w gospodarkach kapitalistycznych jest zatrudniona w usługach – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marek Nadolski z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń