Pszczoła fioletowa powróciła! Jest duża, niegroźna, bardzo pożyteczna i rzadka

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 06:40
Tak naprawdę nazywa się zadrzechnia fioletowa i należy do rodziny pszczołowatych. Jest dość duża i, jak sama nazwa wskazuje, fioletowa. To owad samotny, nietworzący dużych grup czy rojów i całkowicie niegroźny dla ludzi. Po blisko 100 latach nieobecności znowu pojawiła się na terenie Polski.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Joao Clerigo/Shutterstock

pszczoła pszczoły ule 1200.jpg
Kłopoty pszczół i pszczelarzy

Już na początku wieku XX była na terenie naszego kraju owadem bardzo rzadko spotykanym. Ponieważ ostatni raz widziano ją w roku 1935, na początku naszego stulecia pszczołę fioletową uznano za gatunek wymarły w Polsce. Jednak minęło kilkanaście lat, warunki się zmieniły i zadrzechnia fioletowa powróciła!


Posłuchaj
02:32 TROJKA Zapraszamy na weekend 2021_05_29 06-25-15.mp3 Zadrzechnia fioletowa: największa pszczoła w Polsce powróciła! (Zapraszamy na weekend/Trójka)

– Jest pszczołą dużą, mającą do 3 cm długości, o krępej budowie, czarnym ciele i pięknych, fioletowo-niebieskich, mieniących się w słońcu, skrzydłach – opisuje naszą latającą bohaterkę prof. Anna Stacherska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Zmiana klimatu, która ostatnio nastąpiła, sprzyja powrotowi tego owada na nasze tereny – tłumaczy.

– Przyroda w Polsce staje się bardziej przyjazna dla tych pszczół – potwierdza dziennikarz Radosław Brzóska, dziennikarz naukowy. – One nie żyją w ulach: aby założyć gniazda, muszą mieć odpowiednie warunki. To są najczęściej spróchniałe drzewa, w których wygryzają korytarze i tworzą komórki, gdzie składają jaja – wyjaśnia.

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) w ogródku Tadeusza Trubaja/YouTube PortalPszczelarski.pl


Ocieplenie klimatu mogło przyczynić się do zwiększenia liczby takich uschniętych drzew, a więc potencjalnych miejsc zakładania gniazd przez pszczołę fioletową. Zmieniły się także rośliny, na których widuje się zadrzechnię: w naszym rejonie najczęściej to jest kłosowiec pomarszczony, groszek zielony, robinia akacjowa oraz żmijowiec zwyczajny.

– Podchodzić do nich należy z należytym respektem, tak, jak do wszystkich owadów, które wykonują mnóstwo bardzo pożytecznej pracy – wskazuje Marcin Sikora ze Stowarzyszenia Natura i Człowiek. – Są absolutnie niegroźne. Im naprawdę nie zależy na tym, aby zrobić nam krzywdę: im zależy na tym, aby wykonać swoją pracę – dodaje.


Zadrzechnia fioletowa czyli czarna pszczoła w Polsce/YouTube Fundacja Kochajmy Pszczoły


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Paweł Wroński
Data emisji: 29.05.2021
Godzina emisji: 06.25

pr

Czytaj także

Wspomnienia z pamiętnika bartnika

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 19:50
Mówi się że różnica między pszczelarstwem a bartnictwem zaczyna się… mniej więcej 4 metry nad ziemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na pomoc rojom pszczół. Jak je chronić przed zagładą?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 19:15
Na początku XXI wieku zauważono drastyczny spadek liczebności rojów hodowanych w USA i niektórych krajach Europy. - W Stanach obecnie mamy ubytki sięgające nawet 60 procent. W Europie Zachodniej zaś to wartości rzędu 40 procent ubytków w pasiekach - ostrzega Robert Chrzanowski ze Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich "Polanka".    
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z miłości do… pszczół

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 19:05
Kamil Baj jest jedną z osób, które starają się edukować i oswajać mieszczuchów z obecnością pszczół w ich miejscu zamieszkania. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwa miejskie miodobranie. Czy polskie pszczoły przeniosą się do wielkich aglomeracji?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 07:45
Okazuje się, że po dobrej jakości miód nie musimy jechać na mazurską czy kujawską wieś. Pasiek nie brakuje w wielkich aglomeracjach, takich jak Warszawa czy Wrocław.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspólna przyszłość ludzi i pszczół

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 05:00
Podobno Albert Einstein powiedział, że jeżeli pszczoły wyginą, to człowiekowi zostaną cztery lata istnienia. Ile jest w tym prawdy? Sprawdzał to w "Klubie Trójki" latem 2018 dr Tomasz Rożek. Teraz przypominamy ową audycję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pszczoły w wielkim mieście – jak obchodzić się z nimi bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 07:55
Za oknem budynku przy Myśliwieckiej 3/5/7 pewnego dnia zrobiło się wręcz czarno i to nie ze względu na pochmurną pogodę. Do naszego ogrodu wprowadziło się ponad tysiąc pszczół, tworząc tzw. rój naturalny, który można zaobserwować pomiędzy kwietniem a czerwcem, nawet w dużych miastach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nikotyna już nie zaszkodzi pszczołom

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 08:30
Pszczołom i owadom zapylającym najbardziej szkodzą opryski środkami zawierającymi neonikonikotynoidy. Jest jednak szansa, że polski wynalazek je uratuje. Wkrótce zostanie opatentowany na całym świecie.
rozwiń zwiń