Zioła – naturalne leki, które mogą nam pomóc

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 06:30
Niegdyś ziołolecznictwo było właściwie jedynym sposobem leczenia wszelkich dolegliwości. I w każdej miejscowości mieszkała kobieta, zwana babką albo wiedźmą, która znała właściwości lecznicze roślin, ich liści, kwiatów, korzeni, owoców. Z czasem ta wiedza, brutalnie i okrutnie zwalczana przez kościół i księży (palenie czarownic!), zaczęła zanikać. Teraz, na fali ekologii oraz mody na naturalność powrót do natury, następuje także renesans ziołolecznictwa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/marilyn barbone

fioletowa pszczoła 1200 free.jpg
Pszczoła fioletowa powróciła! Jest duża, niegroźna, bardzo pożyteczna i rzadka


Coraz większą popularnością cieszą się kursy zbierania ziół i wszelkie porady jak przygotowywać z nich olejki, maści, mikstury i nalewki. Również lekarze coraz częściej sięgają po różnego rodzaju zioła naturalne oraz preparaty ziołowe, gdyż przeprowadzone badania potwierdziły ich skuteczność. A w czerwcu właśnie rozpoczyna się sezon na zbieranie ziół. Jakie zioła możemy już zbierać i o czym powinniśmy pamiętać?


Posłuchaj
04:04 TROJKA Zapraszamy na weekend 2021_06_05 06-13-31.mp3 Ziołolecznictwo powraca (Pora na weekend/Trójka)

– Prawdziwy sezon ziołowy dopiero zaczyna. I wszystkie te roślinki – po łacinie labiatae – macierzanki, tymianki, melisa, oregano już są piękne, świeże i liścia ma dużo – potwierdza zielarka Maria Nitychoruk z Darła w powiecie bialskim. – Ale jeszcze ich nie ścinamy, tylko w momencie, kiedy zaczynają powstawać pączki, tuż przed kwitnieniem. Właśnie w tych listkach, wierzchołkach gromadzi się najwięcej lotnych olejków i ciał czynnych, wspomagających zdrowie. Mają też walory smakowe i zapachowe – tłumaczy.

– Bardzo mnie cieszy, że coraz więcej lekarzy zaczyna się interesować ziołami. Bo jest mnóstwo wyników badań naukowych, które potwierdzają, że rośliny lecznicze można wdrożyć do leczenia różnych chorób – mówi Zbigniew Nowak, autor książek o ziołolecznictwie. – Jest np. bardzo dużo badań potwierdzających przeciwnowotworowe działanie mniszka lekarskiego. To lek za darmo, który rośnie na łąkach – wskazuje.

– Zioła działają bardzo wszechstronnie, holistycznie, szczególnie w profilaktyce – dodaje Barbara Chwesiuk, prezes firmy zarządzającej pałacem Cieleśnica, gdzie powstał ogród ziołowy. – To bardzo ważne, by promować tę wiedzę, która przez lata była zaniedbywana – dodaje.

Las bliżej nas – Zioła z lasu/YouTube Lasy Państwowe


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Małgorzata Tymicka
Data emisji: 05.06.2021
Godziny emisji: 06.13

pr

Czytaj także

Rośliny Karkonoszy i ich zbawienne właściwości

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 15:00
Pierwsi mieszkańcy Karkonoszy nazywali je "Górami Ogromnymi". Tereny te pełne są naturalnych bogactw – minerałów czy ziół, których niezwykłą moc odkryto już przed wiekami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Medycyna naturalna popadła w zapomnienie?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 07:40
– Wydaje się, że medycyna naturalna popadła w zapomnienie w ostatnich dziesięcioleciach, kiedy mieliśmy taki duży rozwój medycyny konwencjonalnej i technologii medycznych, mimo że wiemy, że istnieją skuteczne zioła. Znaczenie ma też właściwe żywienie – przekonywał prof. Andreas Michalsen, internista i profesor klinicznej medycyny naturalnej w berlińskim szpitalu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koralowa królowa i żółta księżniczka

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 12:00
Wrzesień to najwyższy czas, aby wzmocnić swoją odporność przed nadchodzącymi jesienią i zimą. Dlatego Grażyna Dobroń przypomina o dwóch porzuconych i niesłusznie dziś zapomnianych owocach.
rozwiń zwiń