Nie stać Cię na kampera? Przerób swój samochód!

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 08:30
Już od zeszłego roku lawinowo wzrasta zainteresowanie kamperami i rodzajem wypoczynku jaki one umożliwiają: podróżowania z możliwością komfortowego noclegu. Nie jest to jednak tani pomysł na wakacje, dlatego pojawiło się sporo pomysłów umożliwiających adaptację zwykłego samochodu na swoisty quasi kamper.
Kampery
KamperyFoto: Virrage Images/ shutterstock

kamper podroz kalifornia autostrada 1200.jpg
Wysłużonym kamperem przez Kalifornię

Wg badań, zainteresowanie wypoczynkiem w kamperze wzrosło w Polsce o 25 procent! Czy każdą osobówkę można przerobić na własnego kampera? Jeśli tak, to jak tego dokonać i, co najważniejsze, ile to będzie kosztowało?


Posłuchaj
04:01 TROJKA Zapraszamy na weekend 2021_06_05 08-21-08.mp3 Niby kampery pomysłem na wakacje? (Zapraszamy na weekens/Trójka)

– Moim marzeniem od dziecka było posiadanie autobusu, w którym mógłbym mieszkać i podróżować zarazem – przyznaje Redbad Klynstra-Komarnicki, aktor prowadzący w Trójce program "Trzy gramy Redbada" a zarazem miłośnik kamperów. – Kamper daje to poczucie wolności, a jednocześnie jest to taki kompaktowy domek – tłumaczy.

– Lubię ten moment, kiedy rano otwieram drzwi, ale widok, który się rozpościera poza nimi jest codziennie inny – dodaje.

Jednak podróżowanie kamperem to nie jest tania sprawa: za nowy kamper średniej klasy trzeba zapłacić ok. 160 tys. zł. Natomiast wypożyczenie go na tydzień to koszt blisko 4200 zł. A za tyle można dostać zabudowę kempingową przeznaczoną specjalnie dla samochodów osobowych! Oczywiście, nie jest to kamper, ale można się wygodnie przespać, są też schowki na rzeczy, kuchenkę, a w jednej z wersji jest też obieg wody, pozwalający się wykapać obok samochodu.

– Jest to pudełko, które montujemy w bagażniku do uchwytów montażowych, które znajdują się w każdym samochodzie. Standardowo oferujemy je do samochodów typu minivan, kombi, ale trafiają się też samochody nieco krótsze – wylicza Oskar Szwan, konstruktor.

– Jeśli ktoś ma dostawczaka, który służy mu do pracy, to po co mu kamper? Kupuje kontener podróżniczy, który dwaj ludzie w bardzo prosty zastąpią budę dostawczaka. I jedzie na wakacje – dodaje Włodzimierz Ziółkowski, założyciel strony poświęconej kamperom.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 05.06.2021
Godziny emisji: 08.21

pr

Czytaj także

Kamper lub houseboat: super opcje na majówkę!

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 07:45
Majówka tuż tuż, ale z uwagi na pandemiczne ograniczenia pensjonaty i hotele są zamknięte. Oznacza to, że dłuższy wyjazd jest raczej niemożliwy, chyba że istnieje możliwość wynajęcia noclegu na kółkach bądź na wodzie. A więc trzeba poszukać kampera lub houseboatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze na świecie pływające miasto powstanie na Malediwach

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 12:40
Znane są z niespotykanie niebieskiej wody, raf koralowych i niebotycznie drogich hoteli. Malediwy wkrótce mogą zasłynąć również z pływających miast. Budowa unoszącej się na powierzchni wody aglomeracji ma uchronić mieszkańców przed podnoszącym się poziomem oceanu. Prace nad przedsięwzięciem mają rozpocząć się z początkiem przyszłego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odsalarka wody morskiej. Polska firma pracuje nad budową pływającego urządzenia

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 12:30
Polscy naukowcy pracują nad budową pływającej odsalarki. Urządzenie ma umożliwić masowe uzdatnianie do picia wody morskiej. Rozwiązanie mogłoby okazać się ratunkiem dla państw takich jak Singapur czy Dubaj, które mimo ulokowania na linii brzegowej mają problemy z uzyskaniem ujęć wody pitnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiatr we włosach i poczucie wolności. Jak rozpocząć przygodę z motocyklem?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 08:10
Motocykl to marzenie wielu, pragnących poczuć wiatr i wolność. Dla innych to możliwość sprawnego przemieszczania się po mieście i unikania korków oraz bardziej ekologiczna alternatywa dla samochodu. Jak rozpocząć swoją przygodę z jednośladem? O jakich zasadach bezpieczeństwa należy pamiętać? Na te pytania odpowiadał Adam Chyciński, instruktor jazdy.
rozwiń zwiń