Wysoka wrażliwość. "Zasób, który może dawać przewagę"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 06:45
Mają większą wyobraźnię, ale silniej przeżywają stres. Zachwyca ich sztuka, ale potrafią być nią przytłoczeni. Są wspaniałymi przyjaciółmi, ale nastroje innych mają na nich olbrzymi wpływ. To osoby wysoko wrażliwe.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/WeronikaH

ambiwertyzm kobieta pudło ulica laptop zamknięcie 1200 free.jpg
Ambiwertyk – kto to taki?

 Obserwuję w klasie dzieci wysoko wrażliwe. Są one bardzo skrupulatne, obowiązkowe, miały problemy z powrotem do szkoły po nauczaniu zdalnym, obawiały się tego, nawet płakały. Dla nauczyciela to wielkie zadanie, żeby nie zniszczyć talentu takiego dziecka  podkreśla Dorota Kuchta, nauczycielka ze szkoły podstawowej w Chełmie.


Posłuchaj
03:35 TROJKA Pora na Trojke Wysoka wrazliwosc 2021_06_12-06-39-37.mp3 Jakie są osoby wysoko wrażliwe? (Zapraszamy na weekend)

 

Jak wspieraniu dzieci z wysoką wrażliwością? Podczas jednej z niedawnych konferencji rozmawiali o tym psycholodzy, pedagodzy, a także rodzice dzieci wysoko wrażliwych i same osoby posiadające tę cechę.

 Wypracowaliśmy narzędzia pomiaru, czyli kwestionariusze, na podstawie których jesteśmy w stanie stwierdzić, czy mamy do czynienia z osobą wysoko wrażliwą. W przypadku dzieci najczęściej w sferze fizycznej manifestuje się to tym, że intensywnie reagują na głód czy ból, że są bardziej uważne na nastroje innych osób, że silnie reagują emocjami, że podanie zbyt wielu informacji naraz męczy je  mówi dr Monika Baryła-Matejczuk, psycholog z Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie.

20 cech osób wysoko wrażliwych / Przeciętny Człowiek

 Zależy nam na tym, żeby o wysokiej wrażliwości nie myśleć jako deficycie czy zaburzeniu, bo to jest pewien zasób, który może dać przewagę. Na przykład ze względu na funkcje poznawcze, czyli wrażliwość, dokładność, wnikliwość w myśleniu, postrzeganiu rzeczywistości, te osoby dostrzegają więcej powiązań, relacji między określonymi sytuacjami czy zdarzeniami. Tym samym mają lepiej rozwiniętą wyobraźnię. Potrafią świetnie przewidywać, generować nietypowe rozwiązania. W różnych dziedzinach, zawodach to może być ogromnym atutem. Dodatkowo w relacjach międzyludzkich empatia czyni z nich osoby często lubiane przez otoczenie  dodaje dr Małgorzata Artymiak, psycholog z Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie.

Same osoby wysoko wrażliwe podkreślają, że z jednej strony cecha ta powoduje, iż często czują się przytłoczone, ale z drugiej  o wiele intensywniej doświadczają różnych rzeczy. Dotyczy to zarówno odbioru sztuki czy muzyki, jak i doznań kulinarnych. Według różnych szacunków wysoka wrażliwość dotyczy nawet 20 proc. populacji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiały reporterskiego: Magda Kowalska
Data emisji: 12.06.2021
Godziny emisji: 06.39

mk/kr

Czytaj także

Gry planszowe i rozwój osobisty. Jak planszówki rozwijają nasze kompetencje?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 00:15
Umiejętność radzenia sobie z porażką, praca pod presją czasu, logiczne myślenie, współpraca, autoprezentacja czy trening wyobraźni – to tylko kilka kompetencji, które rozwijają gry planszowe i szkoleniowe. W jaki sposób na co dzień wykorzystywać gry planszowe? W co grać? Po jakie tytuły sięgać? Czy zabawa poprzez gry naprawdę może zmieniać nasze życie? Jak pasją do gier zarażać innych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samotność szkodzi jak palenie papierosów

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 12:00
Od dawno uważano, że samotność nie jest dobra, teraz okazuje się, że samotność to wręcz jedno z największych zagrożeń dla ludzkiego zdrowia. I okazuje się, że wpływa negatywnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na stan naszego ciała.
rozwiń zwiń