400-letni Dąb Dunin skradł serce turystów. Czy zostanie Drzewem Roku 2021?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 06:28
Jest wysoki na 13 metrów, gruby na 7 metrów i widział już niejedno, z potopem szwedzkim na czele. Dąb Dunin, zwany także Strażnikiem Puszczy, zaczął rosnąć w podlaskiej wsi Przybudki w gminie Narew najpóźniej w 1621 roku. Teraz ma szansę, by oficjalnie stać się jedną z wizytówek Podlasia. Miłośnicy dębu zgłosili go do konkursu Drzewo Roku 2021, bo wierzą, że 400-latek może zauroczyć nie tylko ich.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Artorn Thongtukit

Symbol białowieskich starodrzewi

Jak mówi dyrektor Puszczy Białowieskiej Michał Krzysiak, Dąb Dunin to symbol starodrzewi, które można podziwiać na przedpolach Puszczy Białowieskiej. – Jego wiek jest oceniany na około 450 lat, więc niewykluczone, że przeżył najazd szwedzki podczas potopu. Mogli go widzieć i Karol Gustaw i ówczesny król Polski Jan Kazimierz – opowiada. 

By zobaczyć Dunina (który swoją nazwę wziął od imienia białoruskiego poety Dunina Marcinkiewicza), zjeżdżają się turyści z całej Polski. Drzewo jest także tym, czym dla mieszkańców Warszawy jest Rotunda, czyli punktem spotkań. "Do zobaczenia przy dębie" – mawiają.

Posłuchaj
03:11 Trojka Zapraszamy na weekend Dab Dunin 2021_06_19-06-23-58.mp3 Dąb Dunin. Symbol Podlasia dostał szansę na ocalenie od zapomnienia (Zapraszamy na weekend/Trójka)

 

Wizytówka Podlasia

Dąb stracił konar, wskutek czego wkrótce może rozpaść się na pół. Miejscowi wierzą, że wygrana w konkursie na Drzewo Roku pozwoli na założenie zabezpieczenia, by mógł przetrwać kolejne lata. – Po takiej akcji zostanie przede wszystkim wizytówką naszej puszczy i pewnie część osób się nim zainteresuje – mówi Tomasz Bałdak z Rowerowej grupy Białowieskiej.

Dąb Dunin jako jeden z najbardziej fotogenicznych obiektów na Podlasiu, został utrwalony nie tylko na niezliczonych zdjęciach wykonanych przez turystów. Rysunek drzewa trafił na okładkę albumu pt. "Scenariusz" podlaskiej grupy Hoyraky. Ponadto reżyserka Beata Hyży-Czaplińska umieściła go w swoim filmie "Wielkie drzewa" z cyklu reportaży "Czytanie Puszczy". 

HOYRAKY Scenariusz - Scenariusz (2017)/Hoyraky

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Marcelina Markowska
Data emisji: 19.06.2021
Godziny emisji: 06.23

kr

Czytaj także

Zioła – naturalne leki, które mogą nam pomóc

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 06:30
Niegdyś ziołolecznictwo było właściwie jedynym sposobem leczenia wszelkich dolegliwości. I w każdej miejscowości mieszkała kobieta, zwana babką albo wiedźmą, która znała właściwości lecznicze roślin, ich liści, kwiatów, korzeni, owoców. Z czasem ta wiedza, brutalnie i okrutnie zwalczana przez kościół i księży (palenie czarownic!), zaczęła zanikać. Teraz, na fali ekologii oraz mody na naturalność powrót do natury, następuje także renesans ziołolecznictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zrozumieć słonia? Jego mowę można już sprawdzić w słowniku

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 08:40
Co mówią słonie? Od niedawna nie musimy się już tego domyślać. W sieci znaleźć można słownik mowy, którą porozumiewają się te zwierzęta. "The Elephant Voices" to cyfrowe opracowanie stworzone przez Joyce Poole. Praca powstawała kilkadziesiąt lat. Badaczka opisała w niej zachowania i dźwięki typowe dla słoni. Jak można się z nimi porozumieć? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

IMGW ostrzega: Nadchodzi fala upałów i wysokich temperatur. Jak się przed nimi chronić?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 16:30
Pierwsza fala tegorocznych upałów wkracza do Polski. Tylko w najbliższy weekend temperatura w wielu miejscach przekroczy 30 stopni. Poza upalnymi dniami czekają nas także tzw. tropikalne noce. IMGW publikuje ostrzeżenia i apeluje o ostrożność.
rozwiń zwiń