400-letni Dąb Dunin skradł serce turystów. Czy zostanie Drzewem Roku 2021?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
400-letni Dąb Dunin skradł serce turystów. Czy zostanie Drzewem Roku 2021?
Czy wiekowe drzewo zostanie ścięte?Foto: shutterstock/Artorn Thongtukit

Jest wysoki na 13 metrów, gruby na 7 metrów i widział już niejedno, z potopem szwedzkim na czele. Dąb Dunin, zwany także Strażnikiem Puszczy, zaczął rosnąć w podlaskiej wsi Przybudki w gminie Narew najpóźniej w 1621 roku. Teraz ma szansę, by oficjalnie stać się jedną z wizytówek Podlasia. Miłośnicy dębu zgłosili go do konkursu Drzewo Roku 2021, bo wierzą, że 400-latek może zauroczyć nie tylko ich.

Symbol białowieskich starodrzewi

Jak mówi dyrektor Puszczy Białowieskiej Michał Krzysiak, Dąb Dunin to symbol starodrzewi, które można podziwiać na przedpolach Puszczy Białowieskiej. – Jego wiek jest oceniany na około 450 lat, więc niewykluczone, że przeżył najazd szwedzki podczas potopu. Mogli go widzieć i Karol Gustaw i ówczesny król Polski Jan Kazimierz – opowiada. 

By zobaczyć Dunina (który swoją nazwę wziął od imienia białoruskiego poety Dunina Marcinkiewicza), zjeżdżają się turyści z całej Polski. Drzewo jest także tym, czym dla mieszkańców Warszawy jest Rotunda, czyli punktem spotkań. "Do zobaczenia przy dębie" – mawiają.

Posłuchaj

3:11
Dąb Dunin. Symbol Podlasia dostał szansę na ocalenie od zapomnienia (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wizytówka Podlasia

Dąb stracił konar, wskutek czego wkrótce może rozpaść się na pół. Miejscowi wierzą, że wygrana w konkursie na Drzewo Roku pozwoli na założenie zabezpieczenia, by mógł przetrwać kolejne lata. – Po takiej akcji zostanie przede wszystkim wizytówką naszej puszczy i pewnie część osób się nim zainteresuje – mówi Tomasz Bałdak z Rowerowej grupy Białowieskiej.

Dąb Dunin jako jeden z najbardziej fotogenicznych obiektów na Podlasiu, został utrwalony nie tylko na niezliczonych zdjęciach wykonanych przez turystów. Rysunek drzewa trafił na okładkę albumu pt. "Scenariusz" podlaskiej grupy Hoyraky. Ponadto reżyserka Beata Hyży-Czaplińska umieściła go w swoim filmie "Wielkie drzewa" z cyklu reportaży "Czytanie Puszczy". 

HOYRAKY Scenariusz - Scenariusz (2017)/Hoyraky

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Marcelina Markowska
Data emisji: 19.06.2021
Godziny emisji: 06.23

kr

Polecane