Loty kosmiczne dla turystów coraz bardziej realne

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 07:30
Niespełna tydzień temu miał miejsce pierwszy turystyczny lot w kosmos. Wyjątkowe wydarzenie, z zapartym tchem śledziły media na całym świecie. Tak zwany rakietoplan wzbił się w powietrze z terytorium Stanów Zjednoczonych i uniósł na wysokość dziewięćdziesięciu kilometrów. W najbliższych dniach czeka nas drugi start, tym razem obsługiwany przez konkurencyjną firmę. Czy mamy do czynienia z narodzinami nowej branży turystycznej? Jak będzie wyglądać?   
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Niespełna tydzień temu z lotniska w Stanach Zjednoczonych wystartował rakietoplan, na którego pokładzie znalazł się m.in. miliarder Richard Branson. Rakieta skonstruowana przez jego firmę wyniosła pasażerów na wysokość dziewięćdziesięciu kilometrów, po czym bez problemów wróciła na ziemię. 

– Wydarzenie ma zapoczątkować loty dla turystów. "To historyczny moment",  "Jesteśmy świadkami nowej branży: Turystyki kosmicznej", pisała prasa na całym świecie – relacjonował Jan Pachlowski.  

 

Posłuchaj
05:16 PR3_MPLS 2021_07_17-07-14-44_lot_w_kosmos.mp3 Turystyczne loty w kosmos (Zapraszamy na weekend/Trójka)

 

Na podbój kosmosu 

– Nie tylko Amerykanie ekscytują się tymi wydarzeniami. Najnowsze doniesienia, z zapartym tchem, śledzą ludzie z całego świata. Amerykanie są dumni, że to z terytorium ich kraju, rakieta wzniosła się w przestworza. Władze USA podkreślają, że niegdyś o przestrzeń kosmiczną walczyły ze sobą wrogo nastawione mocarstwa. Dziś robią to najbogatsi tego świata – mówił.  

Tym bardziej że w najbliższy wtorek w przestrzeń wzbije się rakieta kolejnego miliardera, Jeffa Bezosa. – W przeciwieństwie do poprzednika, przedsiębiorca zamierza osiągnąć pułap stu kilometrów. Wszyscy uczestnicy lotu moją pozostać w stanie nieważkości przez około dziesięć minut. Wybór daty lotu również jest nieprzypadkowy. 20 lipca przypada 52. rocznica lądowania człowieka na księżycu – wyjaśnił korespondent. 

Watch Virgin Galactic launch Richard Branson to space (first zero G!) / CNET Highlights

Nowa przestrzeń turystyczna

– By przekroczyć granice atmosfery, pojazd musi osiągać wysokość osiemdziesięciu kilometrów. Jak zapowiadają właściciele firm zajmujących się eksploracją przestrzeni kosmicznej, rejsy dla turystów będą ogólnodostępne już w przyszłym roku. Firma pierwszego miliardera w kosmosie, Richarda Bransona, sprzedała już ponad 600 biletów na podobne loty. Ich koszt waha się w przedziale około 250 tysięcy dolarów. Jak prognozują eksperci, konkurencja między firmami sprawi, że w ciągu najbliższych lat, tego typu usługi będą tanieć. Ich zdaniem, można spodziewać się, że za kilka lat bilet w kosmos będzie kosztował około 30 tysięcy dolarów – podsumował Jan Pachlowski.  

Virgin Galactic's First Fully Crewed Spaceflight #Unity22 / VirginGalactic

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor relacji: Jan Pachlowski
Data emisji: 17.07.2021
Godziny emisji: 07.14

zch

Czytaj także

Amerykański wyścig o podbój kosmosu. Rakieta Elona Muska eksplodowała.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 07:25
Wyścig o podbój przestrzeni kosmicznej trwa. W rywalizacji bierze udział m.in. firma miliardera Elona Muska. SpaceX odpowiadać ma za komercjalizację programu lotów. Trwają pierwsze próby. Ostatnia z nich zakończyła się niepowodzeniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reklama w kosmosie. Czy przestrzeń nad naszymi głowami zamieni się w gigantyczny billboard?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 15:00
Elon Musk, wizjoner, o którym co kilka tygodni robi się bardzo głośno, przedstawił kolejny plan podboju kosmosu. Tym razem prowadzona przez niego firma SpaceX planuje wypuszczenie do przestrzeni kosmicznej satelity emitującego reklamy.
rozwiń zwiń