Poczuj się bezpiecznie, jesteś w kamerze monitoringu!

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 06:30
Nie od dziś wiadomo, że kamery w mieście są i bacznie obserwują codzienne życie mieszkańców. Taki monitoring w założeniu ma zwiększać poczucie bezpieczeństwa. W 2020 roku systemy monitoringu miejskiego w największych polskich aglomeracjach rejestrowały średnio 60 incydentów dziennie. Czy rzeczywiście czujemy się bezpieczniej? W jaki jeszcze sposób pomaga nam miejski monitoring?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: AliaksaB/ Shutterstock

Portal Lublin 1200.jpg
Niezwykła instalacja połączyła Lublin i Wilno

Kamery miejskiego monitoringu, obserwujące, co się dzieje na ulicach polskich miast, z jednej strony wydają się już czymś normalnym, choć wiele osób podnosi kwestię prawa do prywatności. Z drugiej strony, poziom "okamerowania" Polski jest niewielki w porównaniu np. z Wielką Brytanią, nie wspominając o Chinach.


Posłuchaj
02:59 TRÓJKA Zapraszamy na weekend 2021_07_17 06-22-21.mp3 Czy monitoring zapewnia bezpieczeństwo? (Zapraszamy na weekend/Trójka)

Opinie mieszkańców nie są jednoznaczne: – Dzięki kamerom powinni złapać złodzieja albo tego, co napada na starsze osoby. Albo takich, którzy dewastują pomniki – uważa zapytana kobieta. – Nie będzie bezpieczniej – zaprzecza mężczyzna. – Kamery same nie załatwią sprawy, potrzebni są jeszcze ludzie – zgadza się z nim inna kobieta.

– Nie chodzi o to, że będziemy mieli bardzo dużo kamer w mieście. Chodzi o to, że jeśli jest akcja, to natychmiast będzie reakcja – tłumaczy Jan Grusznic z a&s Polska. – Na pewno nie wszystkie zdarzenia mogą wychwycić kamery. Bo to są kamery obrotowe i kierowane są na przestrzeń, w której przebywają ludzie – dodaje Paweł Superczyński z warszawskiego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Straż Miejska Katowice. Skuteczny monitoring/YouTube Straż Miejska w Katowicach

– Większa liczba kamer pozwoli nam poczuć się bezpiecznie. Ale bez przesady, przecież sama kamera nie jest w stanie zapobiec przestępstwom. Potrzebna jest więc osoba: ktoś musi to obserwować, czyli potrzeba do tego ludzi – wyjaśnia Jan Grusznic. – A ponieważ ludzie mają ograniczoną percepcję, w pewnym momencie dochodzimy do jakiegoś maksimum – dodaje.

Obecnie w Warszawie jest 457 kamer monitoringu miejskiego, jednak miasto zastanawia się, czy jest sens powiększać tę liczbę. Może lepiej zainwestować w oświetlenie, które miałoby rozświetlić ciemne ulice?

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 17.07.2021
Godziny emisji: 06.22

pr

Czytaj także

System monitorowania suszy w Polsce. Jak się go rozbudowuje?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 13:30
System radarów, coraz większa liczba stacji meteorologicznych, a już niedługo także obserwacje satelitarne. Badaniem i monitorowaniem poziomu suszy w Polsce zajmują się pracownicy Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. W jaki sposób dokonują pomiarów? Jakie dane składają się na odczyty? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magazynowanie wody. Jak zapobiegać powodziom i suszy?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 13:34
By zapobiegać powodziom i suszom potrzebne jest odpowiednie magazynowanie wody. Jaki system mógłby się sprawdzić w Polsce? Jak zapobiegać letnim okresom suszy i gwałtownym ulewom? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat: coś mnie ominęło?!

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 11:55
FOMO (Fear of Missing Out) to syndrom strachu przed przeoczeniem. Występuje coraz częściej, szczególnie u młodych ludzi. Naukowcy twierdzą, że może mieć bardzo poważne i dalekosiężne skutki. Ale na czym właściwie polega FOMO i w jaki sposób można go leczyć?
rozwiń zwiń