Urlop a praca. Czy umiemy odpoczywać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Urlop a praca. Czy umiemy odpoczywać?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Olga Danylenko

Polacy na urlopie często odbierają telefony służbowe. Czas odpoczynku to nie tylko brak wykonywania obowiązków służbowych, ale także prawo do nieodbierania telefonu.

Według najnowszych raportów duży odsetek Polaków – bo aż 57 proc. – mimo przebywania na urlopie odbiera telefony od swoich przełożonych. Z czego to wynika? Czy umiemy wyłączyć telefon na dwa tygodnie i korzystać z wolnego czasu?

– Część z tych powodów może być po stronie pracodawcy, część po stronie pracowników. Szef może być nieco nadgorliwy i naruszać nasze prawo do odpoczynku. I na takiego szefa są sposoby – warto mu przypomnieć, że wypoczęty pracownik to efektywny pracownik, czyli taki, który nie będzie popełniać błędów, zechce angażować się w rozwój firmy. Z kolei my, pracownicy, czasami nie potrafimy odpowiednio wyłączyć się z pracy, co szczególnie widać w okresie pandemii i pracy zdalnej. Godzina 16 czy 17 nie jest granicą, brakuje nam wyłączenia świateł w biurze – mówi Mateusz Żydek, rzecznik prasowy Randstad Polska.


Posłuchaj

4:30
Urlop – prawa pracownika i pracodawcy (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Prawem pracownika podczas urlopu jest prawo do wypoczynku, natomiast mogą zdarzyć się sytuacje nagłe i prawo przewiduje możliwość ściągnięcia nas do pracy. Jeśli pracodawca jasno to zakomunikuje i poda powody, o których nie wiedział przed rozpoczęciem naszego urlopu, powinniśmy dostosować się do jego polecenia. Koszty związane z odwołaniem pracownika z urlopu będzie zwracał pracodawca – mówimy tu nie tylko o kosztach podróży do miejsca pracy czy opłaconego już noclegu, bo często mogą być to koszty obejmujące także rodzinę. Co do zasady jednak za sam kontakt esemesowy czy mailowy ukarać nie możemy – podkreśla Marta Murek, adwokat prawa pracy.


książka wakacje 1200 shutterstock free.jpg
W Polsce czy za granicą? Gdzie spędzić wakacje?

Matusz Żydek dodaje, że warto dobrze przygotować się do urlopu. – Zastanówmy się, czy na pewno robimy wszystko, żeby poinformować kolegów z pracy i kontrahentów, że udajemy się na urlop – podkreśla ekspert i apeluje: – Pamiętajmy o tym, że nie jesteśmy non stop potrzebni w firmie, musimy mieć czas na sen, regenerację, odpoczynek. Nie dajmy sobie wmówić, że nie mamy czasu i przestrzeni na urlop.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 24.07.2021
Godziny emisji: 06.29

mk

Polecane