Podróż pociągiem w hołdzie powstańcom. Kolejowy Rajd Pamięci Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 06:28
Trwają obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W ich ramach organizowanych jest wiele inicjatyw oddolnych, m.in. biegi czy gry miejskie. W tym roku do tych wydarzeń dołącza Kolejowy Rajd Pamięci Powstania Warszawskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Roman Babakin

Powstanie Warszawskie 1200.jpg
77. rocznica Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu

Zdążyć na 17.00

Jego uczestnicy na bilecie weekendowym mają zamiar przejechać jak największą liczbę kilometrów, zakładając, że 1 sierpnia o godz. 17.00 będą w Warszawie w jednym z miejsc upamiętnienia wybuchu Powstania Warszawskiego. Wśród osób biorących udział w nietypowym rajdzie jest jego pomysłodawca Maciej Kojro. 

– Z kolegą jesteśmy tak zwanymi mikolami, czyli miłośnikami kolei. Chcieliśmy zrobić coś ciekawego. Taką formę upamiętnienia zaproponowaliśmy na facebookowej grupie dla miłośników kolei na Facebooku – wyjaśnił mężczyzna. 

Posłuchaj
02:29 Trojka Zapraszamy na weekend rajd kolejowy 2021_07_31-06-24-43.mp3 Nietypowy sposób na uczczenie 77. rocznicy powstańczego zrywu. Kolejowy Rajd Pamięci Powstania Warszawskiego (Zapraszamy na weekend/Trójka)

 

Podróż z przeszkodami

Jak relacjonuje Maciej Kojro, rajd rozpoczął się od ogromnego opóźnienia pociągu. – Od wczoraj było bardzo dynamicznie, ponieważ kiedy przyszliśmy na dworzec, mieliśmy 190 minut opóźnienia. Finalnie weszliśmy do pociągu, który miał przyjechać trzy godziny wcześniej – opowiada.

Uczestnicy Kolejowego Rajdu Pamięci Powstania Warszawskiego planują przejechać 2742 kilometry. Rajd zakończy się o godz. 17.00, czyli o godzinie wybuchu powstania. 

powstanie warszawskie serwis.jpg
Zobacz serwis specjalny o Powstaniu Warszawskim

***

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Maciej Kojro (uczestnik Kolejowego Rajdu Pamięci Powstania Warszawskiego)
Data emisji: 31.07.2021
Godziny emisji: 06.24

kr

Czytaj także

Śladami pierwszych Piastów. Trwają prace archeologiczne na Ledniczce

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 12:00
Archeolodzy pracujący przy Jeziorze Lednickim dysponują całym wachlarzem niezwykłych odkryć. Zespół badaczy prowadzi prace nad życiem Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Władcy, wraz z towarzyszącymi im drużynami, tysiąc lat temu stacjonowali na jednej z tamtejszych wysp, Ledniczce. Jakie ślady historii udało się odnaleźć naukowcom?  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potężny instrument o doniosłym brzmieniu. Nowe organy w NOSPR w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 11:40
Dwie klawiatury i ponad milion części. W sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach powstają zupełnie nowe organy. W nieodległej przyszłości instrument wybrzmi skalą aż 105 głosów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papierowe laleczki lekarstwem na okrucieństwo wojny. Wystawa w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 12:00
Powstanie Warszawskie było czasem okrucieństwa, którego doświadczyli mieszkańcy stolicy. Przeżycia warszawiaków stawały się jeszcze trudniejsze, gdy dotykały ich dzieci. W Muzeum Powstania Warszawskiego, na jednej z wystaw, zobaczyć można papierowe laleczki, które dla swojej córeczki wykonywała jedna z mam. Zabawki miały pomóc dziewczynce, choć na chwilę zapomnieć o wojenny koszmarze.
rozwiń zwiń