Rozrywka, ale też intelektualna przyjemność. Nowe oblicze cyrku

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 06:23
Niegdyś chodziły do niego tłumy, dziś jego wjazd do wielu miast jest zakazany. Cyrk pod wpływem zmian społecznych przechodzi ewolucję. Artyści cyrkowi nie chcą być już kojarzeni ze zwierzętami, lecz z kreatywną, wręcz intelektualną i wzruszającą sztuką. Współczesny cyrk odcinający się od przeszłości nazywany jest nowym cyrkiem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Pedal to the Stock

981 1200.jpg
Nowy cyrk. Miejska rozrywka bez zwierząt

Wyrwać z komfortu

Aby cyrk stał się znów popularny, musi przełamać stereotypy – takiego zdania jest dyrektor Carnavalu Sztukmistrzów Rafał Sadownik. – Od początku wiedzieliśmy, że musimy edukować w zakresie tego, czym jest współczesny cyrk, że jest to coś więcej niż tradycyjny cyrk, który kojarzymy z namiotem, z pewną rutyną. Dla mnie nie jest istotne, czy na koniec wszyscy będą się śmiali, czy płakali. Ważne, żeby wyrwać ich z komfortu i nastawienia, które mogli mieć wcześniej.

Posłuchaj
03:10 Trojka Zapraszamy na weekend cyrk 2021_07_31-06-18-28.mp3 Ewolucja polskiego cyrku (Zapraszamy na weekend/Trójka)

 

Cyrk współczesny, czyli cyrk nieprzewidywalny

Jednym z celów tzw. nowego cyrku jest mieszanie ze sobą różnych form rozrywki w jednym spektaklu. – Jesteśmy przyzwyczajeni do dzielenia na teatr komediowy, farsę, koncert muzyczny i cyrk z elementami kreacji i żonglerki – mówi Michał Walczak, reżyser i dramatopisarz. W poszukiwaniu nowego, nieprzewidywalnego stylu sztuki cyrkowej zaczynamy naśladować Belgów i Francuzów. – Oni od dawna szukają formy, która miesza te wszystkie elementy, co sprawia, że jako widzowie nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć schematu, w którym odbędzie się spektakl. To jest bardzo charakterystyczne dla sztuki nowego cyrku – tłumaczy.

Rozrywka i opowieść

– Widz, zwłaszcza po okresie lockdownu, jest głodny sensualnego spotkania, docenienia fizycznych talentów artysty, czegoś, co nie jest "ściemnione", a do tego pewnej opowieści – podsumowuje sztukmistrz, kuglarz i performer Igor Lewandowski.

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie | Edycja 2019/Carnaval Sztukmistrzów

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Inna Yasnitska (Polskie Radio Lublin)
Data emisji: 31.07.2021
Godziny emisji: 06.18

kr

Czytaj także

Śladami pierwszych Piastów. Trwają prace archeologiczne na Ledniczce

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 12:00
Archeolodzy pracujący przy Jeziorze Lednickim dysponują całym wachlarzem niezwykłych odkryć. Zespół badaczy prowadzi prace nad życiem Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Władcy, wraz z towarzyszącymi im drużynami, tysiąc lat temu stacjonowali na jednej z tamtejszych wysp, Ledniczce. Jakie ślady historii udało się odnaleźć naukowcom?  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potężny instrument o doniosłym brzmieniu. Nowe organy w NOSPR w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 11:40
Dwie klawiatury i ponad milion części. W sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach powstają zupełnie nowe organy. W nieodległej przyszłości instrument wybrzmi skalą aż 105 głosów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papierowe laleczki lekarstwem na okrucieństwo wojny. Wystawa w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 12:00
Powstanie Warszawskie było czasem okrucieństwa, którego doświadczyli mieszkańcy stolicy. Przeżycia warszawiaków stawały się jeszcze trudniejsze, gdy dotykały ich dzieci. W Muzeum Powstania Warszawskiego, na jednej z wystaw, zobaczyć można papierowe laleczki, które dla swojej córeczki wykonywała jedna z mam. Zabawki miały pomóc dziewczynce, choć na chwilę zapomnieć o wojenny koszmarze.
rozwiń zwiń