Letnisko kardynała Stefana Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 06:30
W Stryszawie-Siwcówce, niewielkiej miejscowości w Beskidzie Żywieckim, w latach 1960-1967 kardynał Stefan Wyszyński spędzał wakacje. W drewnianej kapelanówce, tuż obok Klasztoru Sióstr Zmartwychwstanek, mógł liczyć na ciszę i spokój. Obecnie jest tam Izba Pamięci jego imienia, którą odwiedziła Magdalena Zbylut-Wiśniewska.
Kardynał Stefan Wyszyński
Kardynał Stefan WyszyńskiFoto: EpiskopatNews

NAC Wyszynski Jasna Góra 1200.jpg
Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Ostatnie przygotowania

W tym niewielkim domku z werandą kardynał Wyszyński mógł odpocząć, ale też, jeśli miał taką potrzebę, spokojnie skupić się i popracować. Tutaj także, z dala od ciekawskich oczu i uszu bezpieki, mógł się spotkać i porozmawiać z kardynałem Wojtyłą, z którym spacerowali po przepięknej okolicy.


Posłuchaj
03:28 TROJKA Zapraszamy na weekend 2021_09_11 06-14-16.mp3 Stryszawa. Gdzie odpoczywał kardynał Wyszyński (Zapraszamy na weekend/Trójka)

W pokoju zostało wszystko, tak, jak kilkadziesiąt lat temu. Biurka nie odnawiamy, żeby było widać, że wiekowe. Jest też krzesło, na którym siadał kardynał Wyszyński – pokazuje siostra Maria Angelina Przybyła. – Staramy się nic nie zmieniać, bo to jest jakaś relikwia – mówi.

W pokoju znajduje się też klęcznik, piec kaflowy. Są też elementy typowo stryszawskie, czyli ptaszki drewniane. – To nasza regionalna specjalność – tłumaczy siostra.

NAC Wyszyński  procesja 1200.jpg
Wielki mąż stanu i ciepły człowiek. Prymas Stefan Wyszyński. Reportaż [POSŁUCHAJ]

W pokoju jest też duża szafa. – Są w niej relikwie: sweter kardynała i alba. Sweter w kardynalskim kolorze, nie zwykły czarny. Mamy też albę z czerwoną podbitką, dół koronkowy. Kardynał Wyszyński odprawiał w niej mszę świętą – opowiada siostra Maria Angelina Przybyła. 

Izbę pamięci można zwiedzać po uprzednim umówieniu się. Przy okazji warto zajrzeć do przyklasztornej kaplicy w góralskim wystroju.


Przypomnijmy, że w maju br. z okazji 40. rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia i ogłoszenia roku 2021 Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego portal Polskiego Radia we współpracy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotował serwis specjalny wyszynski.polskieradio.pl

Na stronie wyszynski.polskieradio.pl zostały przedstawione najważniejsze wydarzenia z życia Prymasa Tysiąclecia i wpływ jego autorytetu zarówno na rzesze wiernych, jak i odpieranie ataków komunistycznych władz. Dzięki archiwalnym nagraniom pokazano też inną, osobistą stronę postaci Wyszyńskiego – człowieka obdarzonego poczuciem humoru, filozofa miłującego przyrodę, pacjenta walczącego z cierpieniem spowodowanym nieuleczalną chorobą. 


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Magdalena Zbylut-Wiśniewska (Radio Kraków)
Data emisji: 11.09.2021
Godziny emisji: 06.14

pr

Czytaj także

W służbie Kościoła i Ojczyzny. Album Polskiego Radia poświęcony kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 11:27
12 września podczas uroczystej mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie zostaną beatyfikowani kardynał Stefan Wyszyński (1901-1981) i matki Elżbieta Róża Czacka (1876-1961). Z tej okazji Polskie Radio oddaje w ręce słuchaczy niezwykły, dwupłytowy album. Dziś premiera wydawnictwa zatytułowanego "Kardynał Stefan Wyszyński w służbie Kościoła i Ojczyzny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zawsze myślał o innych". Prymas Stefan Wyszyński we wspomnieniach

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 12:32
"Oddany Kościołowi, niezwykle pracowity, dobry i życzliwy" - tak wspominają prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego jego współpracownicy, a także ludzie, którzy mieli okazję go spotkać. Świadkiem życia Prymasa Tysiąclecia był ksiądz Karol Wojtyła, później biskup i kardynał, a następnie papież Jan Paweł II. To on nazwał prymasa Stefana Wyszyńskiego "ojcem wolnych ludzi".
rozwiń zwiń