Uzdrowiska nie tylko dla seniorów. Coraz więcej chętnych na pobyt w sanatorium

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 08:00
Wieczorki taneczne, ranki na sportowo i spotkania przy tężniach. Z tym wielu z nas kojarzy się pobyt w licznych uzdrowiskach. Ze względu na powikłania zdrowotne, związane z koronawirusem, coraz więcej uzdrowisk decyduje się jednak na zmianę oferty i adresowanie jej do coraz to młodszych kuracjuszy. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Do tej pory z pobytu w uzdrowiskach i sanatoriach korzystali głównie seniorzy. – Nie chcemy być dłużej kojarzeni z miejscami adresowanymi jedynie dla osób starszych. Idziemy w kierunku modelu dostosowanego do młodego, aktywnego turysty- kuracjusza, który przy okazji korzystania z zabiegów, aktywnie spędza czas – mówił Przemysław Korcz, burmistrz Ustronia.

– Rozwijamy trasy rowerowe. Skupiamy się nie tylko na standardzie spacerowym, ale też na trasach bardziej wymagających. Stawiamy na aktywną turystykę w mieście uzdrowiskowym, nie zapominając oczywiście o szlakach pieszych – zapewnił.  


Posłuchaj
03:12 PR3 2021_09_18-07-41-38_sanatoria.mp3 Coraz młodsi kuracjusze w polskich uzdrowiskach (Zapraszamy na weekend/Trójka)

 

Dostosowana infrastruktura

To jednak nie zawsze wystarcza. Duża część uzdrowisk musi zainwestować w nowe obiekty, co nie zawsze jest łatwe. 
Musimy poruszać się w takich obszarach estetyki, które dadzą oczekiwaną wartość dodaną, nie obniżając tym samym architektury miejsca – podkreślił Piotr Franta, architekt i urbanista.

Coraz młodsi kuracjusze

– Pewnym jest, że pandemia zmieniła sytuację i postrzeganiae uzdrowisk. To szansa dla sanatoriów. Wiele osób jest naprawdę zaskoczonych konsekwencjami przechorowania COVID19 nawet w formie łagodnej. Każdy rodzaj choroby, nawet tej dającej późne objawy, niesie za sobą osłabienie, brak napędu, zaburzenia kojarzenia oraz wydolności fizycznej i intelektualnej. To wszystko sprawia, że znacznie obniżył się wiek osób ubiegających się o pobyt w polskich sanatoriach – zauważył 
doktor Jerzy Rajewski, szef Kujawsko-Pomorskiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 18.09.2021
Godziny emisji: 7.41

zch

Czytaj także

Ustawą w gatunki inwazyjne roślin i zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 14:45
Rośliny i zwierzęta nie zawsze są w przyrodzie pożądane, zwłaszcza jeśli mówimy o tzw. gatunkach inwazyjnych. Dlatego niedługo w życie wejdą przepisy "ustawy o gatunkach obcych", które określają m.in. zasady zwalczania roślin i zwierząt zagrażających naszym rodzimym gatunkom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spacer i nauka historii. Powstała gra mobilna o Sybirakach

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 12:00
W Lublinie można już zagrać w grę mobilną poświęconą pamięci Sybiraków. "Przeszliśmy – Niepokonani" to aplikacja, która prowadzi graczy przez miejsca związane ze zsyłkami. Edukacyjny spacer pozwala nie tylko odkrywać zakątki miasta, ale też w kreatywny sposób poznawać historię.
rozwiń zwiń