Muzyczno-taneczna parada przejdzie przez Poznań

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 06:25
Międzynarodowy Dzień Muzyki świętowaliśmy w piątek, 1 października. Przypomnijmy, ze z tej okazji Trójka przez cały dzień grała wyłącznie polskie utwory. Tymczasem uczniowie poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej postanowili to uczcić w inny sposób – wielką paradą taneczno-muzyczną, która przejdzie przez miasto. Aby przyłączyło się do nich więcej osób, wybrali sobotę, 2 października.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Aj. Pedrosa/Shutterstock

muzyka klawiatura słuchawki 1200.jpg
Sztuka nauczania muzyki w czasach pandemii

Motywem głównym parady jest „Polonez” Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy. I właśnie w jego rytm, tanecznym krokiem, parada ruszy spod szkoły na poznański Stary Rynek, zachęcając mieszkańców, aby się przyłączyli i nie tylko słuchali muzyki, ale sami także zatańczyli chociaż kilka taktów tego pięknego utworu.


Posłuchaj
02:50 TROJKA Zapraszamy na weekend 2021_10_02 06-17-03.mp3 Święto muzyki w Poznaniu (Zapraszamy na weekend/Trójka)

– Robimy to, aby podzielić się tym, co dla nas jest najpiękniejsze, najcenniejsze. Podzielić się muzyką, którą tworzymy w murach naszej szkoły. A tworzymy ją naprawdę bardzo piękną, gdyż jest u nas sporo bardzo uzdolnionych uczniów. I chcemy wyjść, pokazać się – tłumaczy Monika Kusz z poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej. – Tym bardziej w dzisiejszych czasach, gdy nie można się spotkać w zamkniętej przestrzeni w zbyt dużej ilości. Orkiestry także mają problemy, by grać w pełnym składzie. Całe szczęście na dworze wirusy nie są takie groźne – dodaje.

– Spod szkoły idziemy na Stary Rynek i spotykamy się pod ratuszem. Tam muzycznie dopingujemy koziołki w trykaniu się [na wieży zegarowej ratusza figurki koziołków bodą się, czyli „trykają”, codziennie w samo południe – red.]. A potem spróbujemy zagrać wielką, naprawdę wielką orkiestrą liczącą nawet 150 osób. My zagramy, państwo zatańczą – zachęca pani Monika. – Uczniowie też będą tańczyć. Tak więc proszę się nie obawiać: ktoś na pewno poprowadzi ten taniec – zapewnia.

Korowód wyruszy ok. godz. 11.30 spod szkoły na ul. Solnej 12.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Jacek Butlewski
Data emisji: 02.10.2021
Godziny emisji: 06.17

pr

Czytaj także

Polski Teatr Tańca po pół wieku we własnej siedzibie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 07:00
Po blisko pół wieku od momentu powstania, na początku grudnia Polski Teatr Tańca wreszcie wprowadzi się do własnej siedziby. Będzie to stara, wspaniale zrewitalizowana kamienica przy ul. Taczaka w Poznaniu. Na jej dziedzińcu zbudowano wspaniałą scenę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lana Del Rey i "chemiczne ślady" nad Warszawą

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 11:30
Wyjątkowa premiera nowego albumu amerykańskiej gwiazdy. Dziś Lana Del Rey wydała nowy album. Można go znaleźć zarówno w sklepach, jak i na znanych serwisach streamingowych. A jutro fani w Warszawie będą mogli obejrzeć specjalnie przygotowaną niespodziankę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Krautwurst w czułych objęciach Mięthy

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 10:00
O muzycznych doświadczeniach i fascynacjach, nadziejach na przełamanie koncertowego impasu oraz niezbędnej w życiu czułości i słabości opowiedzieli w tym wydaniu audycji raper Skip i producent AWGS, tworzący duet Miętha.
rozwiń zwiń