Światła dzienne, przeciwmgielne – wiesz, jak ich używać jesienią?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 08:45
Coraz więcej samochodów jest fabrycznie wyposażanych w światła do jazdy dziennej. Jednak jak się okazuje, kierowcy często nie wiedzą, jak ich używać bądź świadomie lekceważą przepisy regulujące tę sprawę. A w okresie jesienno-zimowym może to być szczególnie niebezpieczne. Podobnie ma się sprawa ze światłami przeciwmgielnymi.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Montypeter/Shutterstock

Polonez muzeum Nauki i techniki Warszawa samochód 1200.jpg
Król polskich dróg, bohater popkultury. 47 lat temu ruszyły prace nad Polonezem

Światła dzienne zostały wymyślone po to, aby samochód był lepiej widoczny w ciągu dnia. Ich rolą nie jest natomiast oświetlanie drogi, chociaż czasami kierowcy w ten właśnie sposób starają się je wykorzystać. To przynosi słabe rezultaty i dodatkowo generuje zagrożenie dla wszystkich pojazdów. Tymczasem są bardzo precyzyjne przepisy regulujące używanie takich świateł.


Posłuchaj
04:31 TROJKA Zapraszamy na weekend 2021_10_02 08-39-51.mp3 Jak prawidłowo używać świateł dziennych i przeciwmgielnych? (Zapraszamy na weekend/Trójka)

W jakich okolicznościach można używać świateł dziennych, a kiedy trzeba włączyć światła mijania? – Kodeks wyraźnie mówi, że kierowca jest zobowiązany do używania świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, od zmierzchu do świtu – tłumaczy komisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji. – Ważne jest to, że światła do jazdy dziennej musimy wyłączyć, kiedy jest mniejsza przejrzystość powietrza lub kiedy wjeżdżamy np. do tunelu – wskazuje.

Jednak wielu kierowców nie stosuje się do tego przepisu. – Ludzie to lekceważą. Dzisiaj była mgła, ale mimo to jeździli na światłach dziennych – przyznają kierowcy. – Często się zdarza, że kiedy jest pochmurno, to nie widzę samochodu za mną – dodają.

W najnowocześniejszych samochodach są systemy automatycznie zmieniające światła, jednak w starszych modelach kierowca musi je przełączyć sam. – Ludzie myślą, że urządzenie wszystko zrobi za nich, ale przepisy mówią jasno: to kierowca odpowiada za to, jakich świateł używa i jak prowadzi pojazd – wyjaśnia Tomasz Targosiński z Instytutu Transportu Samochodowego.

Trzeba również pamiętać, że samochód jadący na światłach dziennych nie ma oświetlenia z tyłu. W przypadku ograniczonej widoczności lub złej pogody – np. w tunelu, ale też w przypadku mżawki, mgły, deszczu – stwarza to dodatkowe, poważne zagrożenie wypadkiem.

– Kiedy np. jedziemy z dużą prędkością po mokrej autostradzie, to nawet te światła tylne nie zapewniają, że samochód jest dobrze widoczny – wskazuje Tomasz Tagosiński. – W tym przypadku włączenie tylnych świateł przeciwmgielnych będzie zgodne z przepisami.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Jakub Witkowski
Data emisji: 02.10.2021
Godziny emisji: 8.39

pr

Czytaj także

Prędkość zabija. "W ułamku sekundy tracisz wszystko"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 19:02
"#Ocal życie #Zwolnij" - to hasło rozpoczynającego się właśnie Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ten tekst Was oświeci!

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 05:00
Korzystanie ze świateł podczas jazdy w dzień redukuje liczbę wypadków nawet o 12%. Mimo tego, że włączenie przycisku nie wymaga od nas wiele wysiłku, niektórzy kierowcy wciąż zapominają o podstawowych zasadach korzystania z oświetlenia samochodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problem miejskich ulic: pozostawione wraki samochodów

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 08:00
Zepsute opuszczone i brzydkie. Wraki samochodów zajmują miejsca parkingowe i psują krajobraz praktycznie każdego polskiego miasta. Dlaczego kierowcy porzucają swoje pojazdy? Kiedy auto można uznać za wrak i jakie służby mogą go odholować?
rozwiń zwiń