Zamiast kolorowania – kodowanie. Nauka programowania i robotyki dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 06:25
Trwa Europejski Tydzień Kodowania (Code Week). Z myślą o przyszłości sztuki zamieniania informacji w komputerowy szyfr, kodowania są uczone coraz młodsze dzieciaki, które wraz z wiedzą przyjmują umiejętność kreatywnego myślenia i współpracy w grupie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/LightField Studios

klocki zabawa_1200.jpg
Robotyka. Składanie, programowanie, zabawa

Programowanie od podstaw

W tym roku Europejski Tydzień Kodowania odbywa się w dniach 10-25 października. To społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa konkurują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Takie wydarzenie to m.in. lekcje programowania w szkole w Jaświłach, gdzie o podstawach edukuje się już sześciolatki.

Posłuchaj
04:09 Trojka Zapraszamy na Weekend Europejski Tydzien Programowania 2021_10_23-06-17-02.mp3 Europejski Tydzień Programowania. Jak wygląda w polskich szkołach? (Zapraszamy na weekend/Trójka)

 

"Konieczny jest wczesny start"

Uczestnicy zajęć konstruują np. samochodziki z klocków Lego, po czym programują je tak, by mogły się poruszać w różnych kierunkach. Innym zadaniem jest budowa dwóch robotów, które będą przeciągać linę. Wymaga to od uczniów dużej wiedzy na temat okablowania i urządzeń elektronicznych, jednak, jak mówi nauczyciel informatyki w szkole podstawowej w Jaświłach Jacek Dujnikowski, dobrze sobie z tym radzą.

– Tutaj konieczny jest wczesny start. Uczniowie w ten sposób zdobywają podwaliny pracy z mikrokontrolerami, elementy automatyki robotyki, po to, by później wykorzystać to w szkołach średnich. Może nawet niektórzy z nich zwiążą swoje życie z robotyką, pójdą na studia informatyczne czy na robotykę automatykę? – zastanawia się pedagog.

Nauka kodowania, czyli nauka współpracy

– Programowanie mamy już od kilku lat, a od momentu, w którym zmieniły się podstawy programowe, zaczęliśmy to realizować w większym stopniu niż dotychczas. Zaczynamy od małych dzieci, czyli nawet od pięciolatków lub sześciolatków. Uczą się orientacji przestrzennej, logicznego myślenia, współpracy w grupie. To procentuje na przyszłość – dodaje dyrektor placówki Beata Komosa.

Kodowanie — moc na wyciągnięcie ręki (PL, Coding - Power at your fingertips)/Europe Code Week

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Marcin Gliński
Data emisji: 23.10.2021
Godzina emisji: 6.17

kr


Czytaj także

Robotyka, nowe media, data science. Studia z przepustką do kariery

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 15:19
Ukierunkowanie ścieżki kształcenia będzie mieć wpływ przyszłe życie zawodowe. Warto na tym etapie zastanowić się, jakie studia wybrać, by znaleźć wymarzoną posadę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robotyka w urologii

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 20:25
Tydzień Urologii (23-29.09) to akcja edukacyjna, zainicjowana przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU) mająca na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie chorób układu moczowo-płciowego. Do akcji od wielu lat włączają się kliniki, szpitale i przychodnie urologiczne oferując bezpłatne konsultacje urologiczne, organizując wydarzenia naukowe, sportowe i kulturalne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edukacja podczas pobytu dzieci za granicą

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 18:15
Nauka, gdy przebywa się daleko poza granicami własnego kraju, nie jest prosta. Wiele osób wybiera wtedy miejscowe szkoły, ale czasami jest to trudne lub wręcz niemożliwe, zwłaszcza wtedy gdy podróżuje się niemal cały czas. Wtedy z pomocą przychodzi internet.
rozwiń zwiń