Portfele bez monet i banknotów. Czy przyszłość gotówki w Polsce stoi pod znakiem zapytania?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 08:27
W zeszłym roku Wrocław został pierwszym polskim miastem, gdzie za produkty i usługi zapłacimy z wykorzystaniem tęczówki oka, a w moskiewskim metrze od niedawna można zapłacić za bilet za pomocą… twarzy. Czy rozwijające się technologie płatności bezgotówkowych, z których tak chętnie korzystają Polacy, doprowadzą to tego, że monety i banknoty znikną z naszych portfeli na dobre? A może i same portfele przestaną kiedyś być nam potrzebne?
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Joyseulay

100 złotych gotówka waluta polska free shutt 1200 .jpg
Sprzedawca nie będzie mógł odmówić przyjęcia płatności gotówką. Ustawa z podpisem prezydenta

Alternatywne metody płatności w Polsce

Według najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego nasz kraj znajduje się w czołówce tych, w których alternatywne metody płatności rozwijają się wyjątkowo szybko. Chętnie płacimy za pomocą karty, aplikacji mobilnych, a nawet zegarka. – 50% Polaków jest otwartych na obie formy płatności - bezgotówkowe i gotówkowe. 30% Polaków jest zdecydowanie przyzwyczajonych tylko do płatności bezgotówkowych, a to znaczy, że dla nich gotówka może nie funkcjonować. 20% Polaków preferuje tylko i wyłącznie płatności gotówką – punktuje dr Urszula Wysocka z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.


Posłuchaj
03:51 Trojka Zapraszamy na weekend nowe metody platnosci 2021_10_23-08-19-07.mp3 Polacy jednymi z największych entuzjastów płatności bezgotówkowych. Powód do dumy czy do zmartwienia? (Zapraszamy na weekend/Trójka)

Czas to pieniądz

Płatność bezgotówkowa to nie tylko przyzwyczajenie kupujących, ale i sprzedawców. Jak zwraca uwagę Rafał Tomaszewski z portalu Fintek.pl, jest to dla nich dużo oszczędność czasu. – Jeżeli porównamy czas, który jest potrzebny do realizacji transakcji przy użyciu gotówki, wydaje się, że w tym czasie można obsłużyć trzech klientów, którzy płacą kartą. 

Koniec ery płatności gotówką?

Tu warto zadać pytanie – dokąd zmierza ta cała płatnicza ewolucja? Czy doprowadzi do tego, że przestaniemy używać gotówki? Zdaniem redaktora Fintek.pl, niekoniecznie. – Należy spojrzeć na rynki, które są bardzo mocno zaawansowane, jeśli chodzi o płatności bezgotówkowe. W Szwecji czy w Wielkiej Brytanii ostatnio zaczęły pojawiać się głosy, a nawet ruchy ze strony banków centralnych, żeby zabezpieczyć wykorzystanie gotówki. To po to, żeby w punktach handlowo-usługowych, sklepach czy restauracjach wciąż można było zapłacić gotówką np. sytuacji, gdy wystąpi jakaś awaria i system bankowy nie będzie działał.

W Polsce podobne działania mające zabezpieczyć płacących gotówką zostały już wprowadzone w życie. Od października 2020 roku punkty handlowo-usługowe są zobowiązane do umożliwienia klientom płatności gotówką.

Dlaczego warto korzystać z płatności bezgotówkowych/MinisterstwoFinansow

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 23.10.2021
Godzina emisji: 8.19

kr


Czytaj także

Jakie płatności odkładamy na później w przypadku problemów finansowych? Znamy wyniki badania

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 08:29
Mając kłopoty finansowe, przede wszystkim odkładamy na później opłacenie rachunków za abonament telewizji kablowej oraz za telefon i internet - wykazuje badanie dla BIG InfoMonitor. Dodano, że kłopoty płatnicze ma już ponad 2,74 mln osób, a ich zaległości na koniec czerwca wyniosły 78,6 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duże zainteresowanie Polskim Bonem Turystycznym. ZUS: płatności przyjmuje ponad 27 tys. przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 12:25
Wakacje wpłynęły na gwałtowny wzrost zainteresowania Polskim Bonem Turystycznym. Jak informuje rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski, w całym kraju aktywowano do tej pory ponad 2,7 mln bonów turystycznych na kwotę ok. 2,4 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Google i Apple mają problem w Australii. Rząd chce zaostrzyć regulacje dotyczące płatności cyfrowych

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 09:43
Australijski rząd ogłosił, że zamierza wprowadzić nowe przepisy, które zaostrzyłyby regulacje dotyczące usług płatności cyfrowych przez gigantów technologicznych, takich jak Google i Apple.
rozwiń zwiń