Wczoraj i jutro lubelskich osiedli. Muzeum Osiedli Mieszkaniowych

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 07:42
Bardziej przypomina mieszkanie niż tradycyjne muzeum. Można w nim znaleźć dokumenty pamiętające lata 40. ubiegłego wieku, gazety z okresu PRL i przedmioty codziennego użytku, które niegdyś służyły całym społecznościom. W Lublinie działa Muzeum Osiedli Mieszkaniowych, dla którego osiedla powojennego Lublina to wspólny trzon tożsamości czterech pokoleń mieszkańców miasta.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Sergio Casal

działka ogród 1200 free
Na wspólnym kawałku ziemi. Ogrody społeczne [POSŁUCHAJ]

Zaproszenie do podróży w przeszłość

– Dla nas ten mały pawilon jest wehikułem czasu. W pewnym sensie to zaproszenie do podróży w przeszłość, ale też narzędzie do pytania o przyszłość – tłumaczy Paulina Paga, prezes Fundacji "Teren Otwarty", pomysłodawczyni Muzeum Osiedli Mieszkaniowych.

Przy wejściu do tego wyjątkowego muzeum wita nas lustro. – To jedyna pozostałość z zakładu fryzjerskiego, który tutaj był. Jest na tyle sfatygowane, że nie da się go do końca domyć, ale przez tę mgłę możemy przejrzeć się nawzajem w swoich doświadczeniach – mówi Paulina Paga.

Posłuchaj
04:15 Trojka Zapraszamy na weekend muzeum osiedli Lublin 2021_10_30-07-35-15.mp3 Mieszkańcy lubelskich osiedli mieszkaniowych tworzą niezwykłe muzeum (Zapraszamy na weekend/Trójka)

 

Fragmenty historii

W MOM znajduje się też tzw. Szkatułkownia, czyli część ekspozycji poświęcona podróżom  a tam latarka uruchamiana za pomocą korbki, stare wnioski urlopowe i (szumnie nazywany niegdyś probierzem trzeźwości) alkomat. W kuchni stoją książki kucharskie i stare sprzęty kuchenne, w tym maszynka do mięsa, która wiele lat temu służyła mieszkańcom Lublina w sklepie mięsnym przy ul. Balladyny 10. 

– Pracowaliśmy z ludźmi z różnych pokoleń. Szukaliśmy sposobu na skłonienie ich do pogłębionych rozmów między sobą o sytuacjach związanych z zamieszkiwaniem, ale też o przyszłości osiedli i miast. Mieszkańcy przynoszą rzeczy, które są dla nich ważne. Mają sentyment do tego miejsca, czują się wychowani przez Lublin i lubelskie osiedla. Przywożąc nam fragment siebie i swojej historii, chcieliby go ponownie zobaczyć za kilka, kilkanaście lat – mówi prezes fundacji.


– Tutaj kumuluje się pamięć o wszelkich zdarzeniach, które towarzyszyły powstawaniu dzielnicy mieszkaniowej, osiedli na terenach wcześniej niezurbanizowanych oraz spółdzielczości w ogóle, aby pamięć o tych zdarzeniach nie uległa zatraceniu  dodaje Euzebiusz Maj, wieloletni pracownik spółdzielczości i biur projektów oraz laureat Nagrody Prezydenta miasta Lublin za obronę koncepcji urbanistycznej Oskara Hansena, któremu jest poświęcona część ekspozycji MOM.

Muzeum Osiedli Mieszkaniowych znajduje się przy ul. Wileńskiej 21. Jest czynne w czwartki i piątki (w godz. 10-16) oraz w soboty (w godz. 9-12).

Czym się zajmujemy w Muzeum Osiedli Mieszkaniowych?/Muzeum Osiedli Mieszkaniowych

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Lilianna Kaczmarczyk
Data emisji: 30.10.2021
Godzina emisji: 7.35

kr


Czytaj także

Las Miyawaki. Ratunek dla zieleni miejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 06:45
Las Miyawaki rośnie 10 razy szybciej niż normalny. Czym charakteryzuje się taki las?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka przeciw marginalizacji. Festiwal Teatru w Więzieniu – Granice/Borders 2021

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 09:49
Tworzenie teatru i resocjalizacja - tym na co dzień zajmuje się Fundacja Jubila, organizator pierwszej polskiej edycji Festiwalu Teatru w Więzieniu - Granice/Borders 2021. Od czwartku 28 października do końca miesiąca - w różnych miejscach kulturalnych Wrocławia - będą się odbywać spektakle osadzonych w zakładach karnych. Nie zabraknie też warsztatów teatralnych i dyskusji o roli sztuki w resocjalizacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Radek i "Schaeffer Arts Fight" w Basenie Artystycznym

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 10:45
Bogusław Schaeffer to artysta wszechstronny i wyjątkowy – muzyk, muzykolog, kompozytor, dramaturg, grafik. Natomiast "Schaeffer Arts Fight" to wyjątkowy spektakl multimedialny, który odbędzie się w ramach XIII Ery Schaeffera. Można go zobaczyć w piątek 29 października w warszawskim Basenie Artystycznym. Opowiada o nim Janusz Radek w rozmowie z Katarzyną Cygler.
rozwiń zwiń