Bądźmy dobrzy dla siebie i innych!

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 06:37
Jak być dobrym na co dzień, w świecie zawiści, wrogości, niewiedzy i hejtu? Czy bycie dobrym jest modne i czy to inwestycja, która się zwraca? I co to znaczy być dobrym dla samego siebie? Na te pytania w Światowym Dniu Dobroci szukał odpowiedzi Trójkowy reporter.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/fizkes

Badania wykazują, że za naszą skłonność do dobroci w 40 procentach odpowiadają geny, a w 60 procentach - wychowanie. Powiedzmy jednak sobie szczerze: czasami brakuje nam po prostu ochoty i siły, aby być dobrym człowiekiem. A przecież warto dzielić się dobrem z innymi, epatować pozytywną energią, mieć choć odrobinę empatii. Oczywiście nie zapominając o tym, żeby czuć się dobrze samemu ze sobą, bo to zdrowe i lepsze niż złość, chowanie urazy czy wrogość do ludzi i świata.


Mózg 1200.jpg
Siłownia dla mózgu. Postaw na trening pamięci

Posłuchaj
03:20 TROJKA Zapraszamy na weekend 2021_11_13 06-47-53.mp3 Warto być dobrym (Zapraszamy na weekend/Trójka)

Na temat, czy łatwo być dobrym człowiekiem, zdania są podzielone: – Bezproblemowo – odpowiada z uśmiechem zapytany mężczyzna. – Łatwo można udawać: można być pewnym stopniu. Nie ma dobrych ludzi – zaprzecza kobieta.

– Można powiedzieć, że bycie dobrym jest to taka część nas, która wynika z pozytywnej emocjonalności. Można się nauczyć tego, żeby wokół nas wyłuskiwać te rzeczy, które przynoszą nam dobre emocje, tych ludzi, którzy kojarzą nam się ze wszystkim pozytywnym – tłumaczy Irena Jaczewska, psycholog – Dobra najczęściej będzie osoba, która nie boi się okazać uprzejmości, dobroci innym ludziom. Wynika to z takich cech osobowości, jak siła charakteru albo zaufanie do samego siebie. Bo jest takie przekonanie, że człowiek, jak jest dobry, to trochę się odsłania – wyjaśnia.

– Dopiero ludzie, którzy tak naprawdę są, ja bym powiedziała, na wyższym poziomie rozwoju, są w stanie rzeczywiście być dobrzy dla innych – dodaje.

– Dobroć to jest trudna definicja, ale najpierw trzeba być dobrym względem siebie, dać sobie przestrzeń. Na regenerację, na relaks, na to, żeby po prostu o siebie zadbać. Będąc empatycznymi dla otoczenia, powinniśmy też mieć trochę autoempatii, samemu dla siebie być dobrym – mówi Anna Biś, coach psycholog. – Jest też oczywiście odnoga psychologii, która się nazywa psychologią pozytywną i nastawia nas na taki dobrostan psychiczny, na takie dbanie o siebie.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Cięgotura
Data emisji: 13.11.2021
Godzina emisji: 6.47

pr


Czytaj także

Jan Mela o niepełnosprawności. "Ważne by nie udawać"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 17:37
- Przez drobne cuda, czyli spotkania z ludźmi, przekonuję się, że to my decydujemy o tym, jak możemy żyć - powiedział Jan Mela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pan Gitara ładuje akumulatory

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 19:00
Maciej jest muzykiem, gra na gitarze. Przynajmniej raz w tygodniu, jako wolontariusz, przyjeżdża do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, by "ładować ich i swoje akumulatory". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka, która ratuje życie. Jak przezwyciężyć trudne chwile?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 10:00
Czy człowiek ma prawo być smutny? Czy ma prawo do tego, by zostać sam? Czy może nie chcieć się uśmiechać, przytulać ani rozmawiać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w książce "Tkaczka chmur". 
rozwiń zwiń