Okaż serce potrzebującym i zostań świętym Mikołajem

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 06:20
Do świąt został niecały miesiąc, a jeśli chodzi o świąteczny nastrój, to nic go chyba tak nie buduje, jak radość obdarowywania. Jeśli ktoś zastanawia się, jak obdarować tych najbardziej potrzebujących, jak zostać Świętym Mikołajem, może się przyłączyć do akcji "Wirtualna choinka" prowadzonej przez Ruch Światło-Życie Diecezji Praskiej.
Podziel się prezentem z potrzebującymi
Podziel się prezentem z potrzebującymiFoto: Shutterstock

– Ta inicjatywa powstała 11 lat temu, podczas powodzi, która zalała Sandomierz. Zorganizowaliśmy się, aby pomóc osobom poszkodowanym. Widząc, że ta akcja bardzo dobrze i sprawnie wyszła, postanowiliśmy nie marnować potencjału ludzi, którzy są chętni pomagać – mówi Artur Kołaczek, koordynator "Wirtualnej choinki". – Stworzyliśmy więc stronę, poprzez którą łączymy potrzebujących z ofiarodawcami – tłumaczy.


zapiekanka fastfood 1200.jpg
Sfinansuj połowę posiłku i "Podziel się zapiekanką" w Gnieźnie

Posłuchaj
03:48 TROJKA Zapraszamy na weekend 2021_11_27 06-23-31.mp3 Wirtualna choinka (Zapraszamy na weekend/Trójka)

 

Niesiemy radość

– Akcja polega na tym, aby pomóc tym, którzy potrzebują wsparcia, mają marzenia, a nie mogą ich w żaden sposób zrealizować. Nie ma jednej grupy, do której skierowana jest ta akcja: staramy się działać jak najszerzej – wyjaśnia Katarzyna Rudnicka, koordynator "Wirtualnej choinki". – Są dzieci, są osoby starsze, są rodziny, są też osoby samotne – wylicza.

– Dzieciom jest bardzo trudno przetłumaczyć, że ich rodziców nie stać na jakiś wymarzony prezent. Pamiętam dziewczynkę, która, jak zobaczyła samochód i nas poznała, już wiedziała, że my niesiemy ze sobą radość. I wybiegła na bosaka po śniegu do nas – opowiada Magdalena Donoch, wolontariuszka "Wirtualnej choinki". – Jestem osobą, która wynajduje te rodziny i staram się z nimi utrzymywać stały kontakt. Zawsze staramy się takim osobom pomagać przez cały rok – wyjaśnia.

Węgiel dla potrzebujących ciepła

– Zakres tych prezentów jest bardzo różny: czasami jest to tylko prośba o produkty spożywcze, artykuły chemiczne. Czasami są to dla nas bardzo duże wyzwania. Ludziom w miastach bardzo trudno sobie pewne sytuacje wyobrazić, ale na wsiach często spotykamy się z sytuacjami, że ludzie nie mają np. bieżącej wody – opisuje Katarzyna Rudnicka. – Zbieramy też węgiel, który będziemy chcieli przekazać do tych, którzy potrzebują ciepła. Myślę, że w tym roku będzie to bardzo ważny punkt "Wirtualnej choinki", bo słyszymy, jak bardzo podrożał opał – dodaje Artur Kołaczek.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Maciej Żmijewski
Data emisji: 27.11.2021
Godziny emisji: 6.18

pr


Czytaj także

Sztuka dawania prezentów

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 08:00
Chcesz być szczęśliwy? Podaruj komuś prezent! Badania przeprowadzone przez psychologów dowodzą, że dawanie daje znacznie więcej radości niż otrzymywanie podarunków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie kupuj, adoptuj, pomagaj". Zajęcia z pomagania zwierzętom

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 07:55
Po szeregu kampanii społecznych miłośnicy zwierząt przechodzą do działania u podstaw, tym razem wśród dzieci. Pracownicy i wolontariusze schroniska dla bezdomnych zwierząt w Wielogłowach koło Nowego Sącza wybierają się do szkół, aby w ramach akcji "Nie kupuj, adoptuj, pomagaj" prowadzić specjalne lekcje edukacji o potrzebach zwierząt. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niósł pomoc, a teraz sam jej potrzebuje. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 19:00
Marcin Borkowski na co dzień pracował jako zawodowy ratownik w warszawskim pogotowiu. Po godzinach przesiadał się na prywatny skuter i tym motoambulansem dalej jako wolontariusz jeździł nieść pomoc. 13 października, jadąc do zgłoszenia, miał poważny wypadek. Ma połamane kończyny, przeszedł już kilka operacji i nadal jest utrzymywany w śpiączce farmakologicznej. Będzie więc potrzebował długiej rehabilitacji.
rozwiń zwiń