Już nie tylko obroża. Ubranka dla psa – potrzebne czy krzywdzące?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 06:55
Jeszcze kilkanaście lat temu psy, nawet zimą, nosiły tylko obroże. Dziś coraz częściej obroża zostaje zastąpiona przez szelki, a używane są też takie części psiej garderoby jak kurtki, kamizelki, derki, buty, sweterki, a na specjalne okazje nawet… sukienki z cekinami i krawaty. W którym momencie moda dla psów przekroczyła granicę fanaberii? Czy ubranka są naszym pupilom potrzebne, czy może tylko je krzywdzą?
Ubranka dla psa potrafią być tak samo kosztowne jak odzież ich właścicieli. Za proste ocieplane szelki zapłacimy 100zł, a sweterek topowej marki to wydatek nawet 500 zł
Ubranka dla psa potrafią być tak samo kosztowne jak odzież ich właścicieli. Za proste ocieplane szelki zapłacimy 100 zł, a sweterek topowej marki to wydatek nawet 500 złFoto: shutterstock.com

Nie tylko obroża i szelki 

Ubranka dla psa w ciągu ostatnich kilku lat zdobyły wielu zwolenników, a propozycje wystrojenia naszego czworonoga z roku na rok są coraz ciekawsze.

– 15 lat temu, kiedy klienci przychodzili, aby kupić ciepłe ubranko dla psa, byli trochę zawstydzeni. Teraz nabrali odwagi i szukają stylistycznie ciekawych rozwiązań wykonanych z dobrych, sprawdzonych materiałów. Obserwujemy też coraz większą odwagę, jeżeli chodzi o kolorystykę. Hitem tegorocznych kolekcji jest kolor musztardowy i butelkowa zieleń – wymienia Anna Jaszczuk, pracownica jednego ze sklepów oferujących modne ubranka dla psów.

Pies w butach – tak czy nie?

Kolor jednak nie jest istotny (szczególnie dla psów, które nie widzą barw tak jak ludzie). Ma być praktycznie, a nie śmiesznie. – Wszystko z umiarem – apeluje Justyna Piesiewicz, trenerka psów i behawiorystka. – Jeżeli na zewnątrz jest 8 stopni i nie ma wiatru, nie ubierajmy psów w swetry, bo możemy doprowadzić do tego, że kiedy naprawdę będzie zimno, pies będzie się łatwiej przeziębiał – ostrzega.

Jeżeli już chcemy ubierać psa na chłodne spacery, warto sprawić mu buty. Przydają się one zimą, gdy bryłki lodu zbierają się pomiędzy opuszkami. Ponadto buty dla psa chronią przed wniknięciem w ewentualną ranę soli, którą posypuje się drogi.

– Nie chodzi o to, żeby było śmiesznie, tylko żeby było praktycznie. U człowieka smak w doborze ubiorze zdobi, a u psa chociaż niech nie przeszkadza – podsumowuje prezes Polskiego Towarzystwa Kynoterapeutycznego Anna Wojciechowska.

Posłuchaj
03:05 Trojka Zapraszamy na weekend psia odziez 4 grudnia 2021 06_45_25.mp3 Ubranka i buty dla psa – kiedy warto je zakładać, a kiedy są tylko fanaberią właściciela? (Zapraszamy na Weekend/Trójka)

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Cięgotura (Polskie Radio)
Data emisji: 04.11.2021
Godzina emisji: 6.45

kr


Czytaj także

Pies najlepszym przyjacielem seniora

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 07:13
Połowa seniorów w Polsce nie rusza się z domu, spędzając czas między łóżkiem, kuchnią, łazienką a telewizorem. Zmienić to mają zwierzęta, a dokładniej – psy. Mokry nos, merdający ogon, gotowość na spacer to zachęta do aktywności, która jest na wagę złota, zwłaszcza dla osób samotnych i seniorów. A psina jest najwierniejszym towarzyszem ich życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moda na modę z drugiej ręki. Dlaczego warto kupować odzież używaną?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 07:25
Second-hand, lumpeks, szmateks – to tylko niektóre określenia na sklepy z używaną odzieżą. Do tej pory miejsca te były uważane za przeznaczone dla ludzi o niskim statusie społecznym, których nie stać na nową odzież z tzw. sieciówki. Wraz z nadejściem mody na ekologię to się zmienia. – Teraz głupio jest nie kupować czegoś z drugiego obiegu – stwierdza Zofia Zochniak, specjalistka od zrównoważonej mody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

30 listopada to Dzień Białych Skarpetek. Jaka jest ich historia i rola we współczesnej modzie?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 08:37
W latach 80. za oceanem nosili je Blues Brothers, Michael Jackson, miłośnicy deskorolki i raperzy. W Polsce pojawiły się wraz z początkiem transformacji ustrojowej, kojarzone z nowoczesnością i wyższym statusem społecznym. Wydawałoby się, że dziś białe skarpetki (zwłaszcza w połączeniu z eleganckim, czarnym strojem lub sandałami) są szczytem żenady. Jak wyjaśniała stylistka Wiganna Papina, w czasach, w których bawimy się modą, niekoniecznie musi tak być.
rozwiń zwiń