Co dalej ze Złotymi Globami?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 07:35
Problemy wizerunkowe Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej sprawiają, że przyznawane przez nie wyróżnienia najprawdopodobniej przestaną istnieć, albo nic nie będą znaczyć. Co dalej ze Złotymi Globami? 
Skandal wokół Złotych Globów trwa. Czy nagroda przetrwa?
Skandal wokół Złotych Globów trwa. Czy nagroda przetrwa? Foto: Shutterstock
  • Problemy wizerunkowe Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej. Czy przyznawane przez nie wyróżnienia stracą na wartości lub przestaną istnieć?
  • Świat filmu bojkotuje Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej za to, że od 1987 roku nie przyjęło w swoje szeregi nikogo o kolorze skóry innym niż biały.
  • Aktorzy oddają przyznane im statuetki, a jedna z kanadyjskich organizacji przymierza się do wykorzystania kryzysu wizerunkowego stowarzyszania i ma nadzieję rozdawać karty w filmowym świecie Hollywood.

Jeszcze kilka miesięcy temu Złote Globy były najważniejszym po Oscarach wyróżnieniem w świecie kina. – Dostać tę nagrodę, to było coś. Teraz słynny Tom Cruise oddaje statuetki. Za nami uroczystość, która odbyła się z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego. Wiele wskazuje na to, że nagroda może nie przetrwać. To zaskakujące, tym bardziej że na świecie mówiło się o niej z niemal tak dużym przejęciem, jak w przypadku Oscarów. Nie było w tym roku transmisji telewizyjnej, gwiazd, celebrytów oraz nominowanych. W oświadczeniu poinformowano, że to ze względu na przepisy covidowe. Sprawa ma jednak drugie dno – relacjonował zza oceanu Jan Pachlowski. 

Bojkot

– Świat filmu bojkotuje Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej za to, że nie przyjęło w swoje szeregi nikogo o kolorze skóry innym niż biały. Proceder ten ma miejsce od 1987 roku. Zrobił się o to skandal. Organizacja, której zarzuca się rasizm, stara się ratować swój wizerunek. W swoje szeregi zapisała 21 członków różnych społeczności. Jak podkreślają amerykańskie media: to za późno – mówił amerykański korespondent. 

– Środki masowego przekazu w Stanach zaznaczają, że trudno jednoznacznie stwierdzić, jaka będzie przyszłość Złotych Globów. Niełatwo doszukać się jednak optymistycznych doniesień. Wieczór rozdania nagród był bardzo skromny – dodał.

– Jak piszą magazyny: "To potworna degradacja dla grupy, która organizowała jeden z najbardziej olśniewających pokazów filmowych w Hollywood. Po dziennikarskich śledztwach ujawniono serię etycznych potknięć Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej, a przede wszystkim nieobecność czarnych wyborców" – cytował Jan Pachlowski. 

Posłuchaj
06:11 PR3 2022_01_15-07-14-55.mp3 Co dalej ze Złotymi Globami? (Zapraszamy na weekend/Trójka)

 

Co dalej ze Złotymi Globami?

– W Hollywood bojkotują zarówno organizację, jak i ceremonię wręczenia Złotych Globów. Czy nagrody będą miały jeszcze jakąkolwiek wartość, pokaże czas. Rzeczą, którą widzieliśmy w niedzielę, było przedstawienie osób współpracujących z organizacją i reprezentujących różne środowiska etniczne oraz rasowe. Wspólnym siłami mają sprawić, że działalność stowarzyszenia będzie brała pod uwagę potrzeby tych środowisk i będzie bardziej wrażliwa na tematy tych, którzy zwykle są odsunięci od źródeł finansowana czy posiadania władzy w Hollywood. To ewidentna próba zjednania sobie szerokiej grupy małych organizacji, które będą popierały zarówno stowarzyszenie, jak i ceremonię – wyjaśniał Zbigniew Babysz, znawca kina, krytyk filmowy z Uniwersytetu Chicago. 

Czytaj także:

Hollywood

– Do wykorzystania tego potknięcia przygotowuje się jedna z kanadyjskich organizacji, która ma nadzieję zacząć rozdawać karty w filmowym świecie. Walka rozgrywa się o dużą stawkę. W przypadku transmisji telewizyjnych chodzi o dochody sięgające kilku milionów dolarów – podsumował Jan Pachlowski. 

Przypomnijmy, że tegoroczną statuetkę w kategorii najlepsze aktorka otrzymała Nicole Kidman, najlepszym aktorem został Will Smith, a filmem "Psie Pazury"

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor relacji: Jan Pachlowski
Data emisji: 15.01.2021
Godzina emisji: 7.14

zch