X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Grudzień 1950

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 09:46
Umarł król, niech żyje król ... Szwecji! Poza tym: zamach na prezydenta USA, początek budowy metra w Warszawie i pierwsza kreacja Jamesa Deana.
Audio

audycjiW Ameryce, dwóch uzbrojonych Portorykańczyków usiłowało wtargnąć do Białego Domu. Nieudany zamach na prezydenta Harry'ego Trumana motywowany była chęć zemsty za to, że Puerto Rico znajdowało się pod kontrolą Stanów Zjednoczonych. Jeden z zamachowców zginął, drugi trafił do więzienia z dożywotnim wyrokiem.

W tym samym czasie w Szwecji żegnano króla Gustawa V. Był on zwolennikiem reform, dbał o przestrzeganie konstytucyjnego porządku. To za jego rządów (44 lata) przyznano prawo głosowania kobietom, nie angażował kraju w żadną z dwóch wojen. Mówiono, że za swoich rządów przeprowadził Szwecję z epoki wiktoriańskiej do ery atomowej.

W Polsce prezydium rządu podjęło decyzję o budowie warszawskiego metra. Do końca '56 roku miało być czynne 10 stacji.

Na ekranie po raz pierwszy pojawił się James Dean. W jakiej kreacji? Gdzie zrodziła się moda na aluminiową bożonarodzeniową choinkę?


Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

"Trójkowej powtórki z historii" można słuchać w każdy poniedziałek o godz. 9.15. Zapraszamy.

(asz)