Październik 1951

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2011 10:08
Winston Churchill po raz drugi został premierem Wielkiej Brytanii, między Rosją i USA trwał wyścig zbrojeń, a amerykańskie listy przebojów zdobywał nowy przebój ...
Audio
Winston Churchill, 1944
Winston Churchill, 1944Foto: Wiki Commons/Vearthy

Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii, nowym premierem został Winston Churchill.

6 października Stalin ogłosił, że ZSRR posiada bombę atomową. W Stanach Zjednoczonych prezentowano specjalne filmy pokazujące, jak zachować się na wypadek wybuchu. Te dwa mocarstwa rywalizowały nie tylko w wyścigu zbrojeń, ale także posiadanych wpływów. Niemcy, podzielone na część demokratyczną i komunistyczną, były punktem zapalnym. Polska władza robiła wszystko by pokazać, iż Niemcy Zachodnie są siedliskiem amerykańskiego zła, angażując w propagandowe działania nawet duchowieństwo.

Tymczasem niedaleko Opola uruchomiono nowe, w pełni zautomatyzowane zakłady kokso-chemiczne. Oczywiście na 3 miesiące przed terminem. – Jeszcze jeden wielki obiekt sześciolatki na polskich ziemiach zachodnich rozpoczął pracę w służbie pokoju – donosiła Polska Kronika Filmowa.

A w Stanach Zjednoczonych … nowym numerem 1 na liście przebojów magazynu Billboard została piosenka "Because of you" z filmu "Was an american spy".

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Trójkowej powtórki z historii" można słuchać w każdy poniedziałek o godz. 9.15. Cykl przygotowują Magda Jethon i Gabriela Darmetko. Zapraszamy.

(asz)