X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Styczeń 1952

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 14:31
Sylwestrowe bale maskowe pozwoliły Polakom na chwilę zapomnieć o szarej rzeczywistości. Bolesław Bierut w noworocznym przemówieniu malował świetlaną przyszłość PRL. Mniej optymistyczny Winston Churchill spędził nowy roku na zepsutym statku "Queen Marry".
Audio

Polska: Sylwester z oranżadą

- Popularne były bale maskowe, choć na zorganizowanych imprezach dostępne było tylko piwo i oranżada, co znaczyło, że przystawki i mocniejszy alkohol trzeba było przynieść z domu, to chętnych nie brakowało - opowiada prowadząca audycję Magda Jethon.

Na parkietach królował walc i tango. Polskie Radio przygotowywało na parkietowe szaleństwa, na antenie nadawano poranną gimnastykę.

Bolesław Bierut w orędziu noworocznym zapowiadał wyjątkowo udany rok dla Polski Ludowej, jednak już kilka tygodni później pojawił się poważny kryzys gospodarczy.

W tym czasie przygotowywane były także pierwsze programy telewizyjne. Kręcono pierwszy "Doświadczalny Program Telewizyjny".

- Radio z lufcikiem, ale popieram, wynalazek w dechę - komentował popularny felietonista Stefan Wiechecki "Wiech".

Wielka Brytania: Churchill nie może wypłynąć w morze

Premier Wielkiej Brytanii, Winston Churchill w tym samym czasie płynął na spotkanie z amerykańskim prezydentem Harry Trumanem. Wybrał się w tą podróż z misją ocieplenia stosunków między państwami.

Do Stanów Zjednoczonych przybył spóźniony, powodem była zakleszczona kotwica statku "Queen Marry". Wyprowadzenie statku z portu zajęło dobę. Po części oficjalnej obaj spotkali się na przyjęciu na jachcie amerykańskiej głowy państwa. Nieformalna część wizyty przebiegła bez zakłóceń.

Francja: Szpilkowa rewolucja

We Francji kobiety oszalały w styczniu 1952 roku na punkcie nowych, rewolucyjnych butów - szpilek, które zaprezentowali Christian Dior i Roger Vivier. Szybko buty na cieniutkim obcasie zaczęły pojawiać się także za oceanem na nogach Marylin Monroe i Elisabeth Taylor.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Trójkowej powtórki z historii" można słuchać w każdy poniedziałek o godz. 9.15. Zapraszamy.


usc