Wrzesień 1952

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 22:00
Właśnie minęła pierwsza rocznica śmierci Stefana Martyki, aktora i propagandzisty. Został zastrzelony przez członków podziemia antykomunistycznego. Równo rok po dokonaniu zabójstwa rozpoczął się pokazowy proces morderców. 
Audio

Prokurator zażądał kary śmierci dla wszystkich z piątki oskarżonych, mimo że żadnemu z nich nie udowodniono bezpośredniego udziału w zabójstwie Martyki.

Stefan Martyka, jako felietonista, znany był wszystkim słuchaczom Polskiego Radia z nadawanej o różnej porach "Fali 49".  Audycja ta była zbiorem propagandowych felietonów ostrzegających społeczeństwo przed imperialnym wrogiem. Po śmierci Martyki "Falę 49" prowadziła Wanda Odolska. Tak na antenie opisywała zabójców kolegi: "Każdego z oskarżonych cechowała zapalczywa, zachłanna ochota do zbrodni, a z dwóch kobiet, które siedzą na ławie podsądnych aż paruje stara, sanacyjna, jadowita nienawiść do Polski Ludowej, do nas wszystkich".

Propagandowe dożynki w Szczecinie

Tymczasem władze rozpoczęły kampanię propagandową przed październikowymi wyborami do sejmu. Odbywające się właśnie dożynki były doskonałą okazją, aby spotkać się z ludźmi. Prezydent Bierut odwiedził m.in. Szczecin.

Pokazy lotnicze w Wielkiej Brytanii

Główną atrakcją stały się samoloty przełamujące barierę dźwięku. W trakcie jednej  z prezentacji, maszyna lecąca z prędkością ponad 800 km/h rozpadła się na kawałki. Jeden z silników spadł prosto w tłum oglądający pokaz. Razem z pilotem zginęło 31 osób, a 63 zostały ranne. Po katastrofie wprowadzono restrykcyjne przepisy dotyczące miejsc wyznaczonych dla publiczności podczas pokazów lotniczych.

Charlie Chaplin opuszcza Amerykę

Do Europy natomiast, po dwudziestu latach, wrócił Charlie Chaplin. Wizytę rozpoczął od Wielkiej Brytanii, gdzie się urodził. W każdym miejscu do którego przybywał, witały go tłumy. W Paryżu odebrał odznaczenie Legii Honorowej. Jednak w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszkał ostatnie czterdzieści lat, nie był mile widziany, dlatego Chaplin zdecydował się zamieszkać w Szwajcarii.

"Trójkowej powtórki z historii" można słuchać w każdy poniedziałek o godz. 9.15. Zapraszamy

(mz)

Czytaj także

Styczeń 1952

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 14:31
Sylwestrowe bale maskowe pozwoliły Polakom na chwilę zapomnieć o szarej rzeczywistości. Bolesław Bierut w noworocznym przemówieniu malował świetlaną przyszłość PRL. Mniej optymistyczny Winston Churchill spędził nowy roku na zepsutym statku "Queen Marry".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Luty 1952

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2011 10:12
6 lutego o godzinie 10.45 radio BBC nadało komunikat o śmierci króla Jerzego VI. Wielka Brytania pogrążyła się w żałobie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marzec 1952

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 10:22
W Stanach Zjednoczonych odbyła się premiera musicalu "Deszczowa piosenka". Spośród dziewięciu zaśpiewanych w nim utworów właśnie tytułowy stał się największym przebojem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwiecień 1952

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 10:12
W kwietniu prezydent Bolesław Bierut obchodził 60-te urodziny. Ameryka testuje bombowiec dalekiego zasięgu, a Holandia prezentuje nowy statek pasażerski, który później stanie się flagowym okrętem Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maj 1952

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 09:52
Na ulicach wszystkich polskich miast obowiązkowo - pochody! Greczynki po raz pierwszy otrzyały prawa wyborcze, a Radio Wolna Europa rozpoczęło nadawanie swojego programu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lipiec 1952

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 10:40
Lipiec był zawsze wyjątkowym miesiącem w PRL. W tym czasie dobiegały końca najważniejsze inwestycje i podejmowano kolejne zobowiązania. Wszystko po to, by uczcić rocznicę ogłoszenia Manifestu Lipcowego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czerwiec 1952

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2011 11:00
Ten miesiąc był tragiczny dla mieszkańców Poznania, szczęśliwy dla pewnej Finki
rozwiń zwiń