X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Poświęcenie – siła czy słabość?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 01:57
Tematem pierwszego wydania audycji "Nie do powiedzenia" jest poświęcenie. Czy możemy rozróżnić rodzaje poświęcenia? Czy rodzi ono wyłącznie negatywne odczucia? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas rozmowy z naszymi goścmi.
Audio
  • O dwóch obliczach poświęcenia (Nie do powiedzenia/Trójka)
Rzeźba  The Stranger autorstwa Christopha Pggelera
Rzeźba " The Stranger" autorstwa Christopha PöggeleraFoto: pixabay.com/ MichaelGaida

– Kiedy myślę o poświęceniu, do głowy przychodzi mi słowo "rezygnacja", które może łączyć się z uczuciem goryczy. Kiedy rezygnujemy z jakiejś ważnej dla nas potrzeby i robimy coś po to, żeby zaspokajać potrzebę innych ludzi, to może łączyć się z uczuciem rozżalenia i nadziei, że może ktoś to zauważy i doceni, a jak tego nie dostajemy, pojawiają się nieprzyjemne emocje – mówi Beata Kosiacka – trenerka komunikacji i coach.

– Oryginalnie poświęcenie wiąże się nam bardziej z nadzieją. Inaczej nie rezygnowalibyśmy z czegoś, co jest dla nas ważne, jest nasze, czego byśmy sobie bardziej sobie życzyli, niż w sytuacji, w której decydujemy się coś naszego poświęcić. Potem wyzwaniem jest być na tyle świadomym siebie i obserwować to, co się w nas dzieje, żeby rozpoznać nadchodzącą gorycz i potrafić sobie z nią poradzić – dodaje psycholog Maciej Szczukowski.

Rozmowa na temat bycia rodzicem i poświęcenia własnego czasu dla dziecka nasuwa nam kolejne pytanie – czym różni się poświęcenie od wyrzeczenia? – Na pierwszym poziomie to są pojęcia tożsame, natomiast potem, wracając do tego poczucia goryczy, dochodzimy do wniosku, że to poświęcenie było skierowane w nieodpowiednią stronę albo zainwestowaliśmy w to zbyt dużo energii. W tym momencie poświęcenie przeinacza się w naszej świadomości w wyrzeczenie i zaczynamy zauważać coraz więcej wad naszej oryginalnej decyzji, a coraz mniej zalet, które wiązały się z naszą nadzieją – odpowiada nasz rozmówca.

Jednak czy poświęcenie innym daje nam tylko negatywne odczucia?  – Poświęcenie niektórym kojarzy się z głęboką potrzebą duchową, z bezwarunkową miłością, z akceptacją drugiej osoby (...). W poświęceniu jest też dużo radości, nadziei, czyli umacniających emocji. Obserwowanie swojego dziecka, nawet jeżeli to się łączy z ograniczeniami (...), to jest ta rekompensata w postaci uczucia piękna, że dzieje się coś nowego, że jest nowe życie, które mogę obserwować – tłumaczy Beata Kosiacka.

O tym, czy poświęcenie można przypłacić depresją, a także o roli, jaką w poświęceniu odgrywa miłość, dowiedzą się Państwo, słuchając dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycjiNie do powiedzenia
ProwadziAgnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Beata Kosiacka (trenerka komunikacji, mediatorka, coach, założycielka firmy "Babska Dżungla"), Maciej Szczukowski (psycholog, zalożyciel gabinetu psychoterapeutycznego "poSTANOWIENIE")
Data emisji: 01.07.2019
Godzina emisji: 0.09

Czytaj także

Jak lepiej radzić sobie ze stresem i wyzwaniami?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 12:00
- Odporność psychiczna traktowana jest dziś jako cecha osobowości, która w dużym stopniu determinuje to, na ile skutecznie radzimy sobie z wyzwaniami, stresorami i presją niezależnie od okoliczności - mówi psycholog dr Lidia Czarkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieczysław Ropiński: człowiek potrzebuje bliskości

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 11:45
Po raz kolejny misjonarz Mieczysław Ropiński spotkał się z Grażyną Dobroń. Tym razem rozmawiali o bliskości i wartości siedzenia przy wspólnym stole. 
rozwiń zwiń