Rozmowy, które pozostają w pamięci

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 02:00
Każdy z nas ma za sobą rozmowy, które szczególnie zapamiętał i które odcisnęły na nas pewne piętno. Temat ten poruszyliśmy wraz z naszymi gośćmi, psychologami i psychoterapeutami – Dominikiem Geblerem oraz Sobiesławem Zakrzewskim.
Audio
  • O rozmowach, które nosimy w sobie (Nie do powiedzenia/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/pasja1000

Profesja psychologa i psychoterapeuty polega głównie na inicjowaniu i prowadzeniu poważnych rozmów. Jak pochodzą do tego sami przedstawiciele tego zawodu? Czy to, co usłyszeli podczas wizyty, potrafią potem zostawić za drzwiami gabinetu?

– Rozmowy z ludźmi w pracy są znaczące, to rozmowy, których się nie zapomina. One cały czas są, to nie są rozmowy, które idą w próżnię. Chyba taki jest ten zawód, że nosi się je w sobie, nosi się w sobie historie innych ludzi. To nie wpływa tylko na jedną stronę, to zmienia obie osoby, które są w tym procesie – mówił Dominik Gebler.

– Część tych rozmów zostaje z nami poza gabinetem i również wpływa na mnie, na mój sposób bycia, na jakąś nową narrację, którą się tworzy w życiu. Wiele z tych głosów, wiele z tych historii zostaje – dodaje Sobiesław Zakrzewski.

Jaką rolę w rozmowie pomiędzy bliskimi sobie ludźmi odgrywają stereotypy, np. te dotyczące płci? Na czym w języku psychoterapeutów polega iluzja?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycjiNie do powiedzenia
ProwadziAgnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Dominik Gebler (psycholog i psychoterapeuta), Sobiesław Zakrzewski (psycholog, psychoterapeuta)
Data emisji: 29.07.2019
Godzina emisji: 0.04

kr/ml

Czytaj także

Zdrowa i niezdrowa pewność siebie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2012 17:00
- Dobra pewność siebie to również akceptacja swoich słabych stron i umiejętność życzliwego przyjęcia porażek - mówił w Trójce psycholog Olaf Żylicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O relacjach z ludźmi, którzy się od nas różnią

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 11:00
Wyniki badań rezonansem magnetycznym wykazały, że ludzki mózg inaczej przetwarza informacje o osobach, które są zaliczane do grupy własnej, a inaczej informacje o osobach, od których wolelibyśmy się odciąć - do takich wniosków doszli badacze zespołu Susan Fiske.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rola wartości w życiu człowieka

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2018 15:00
Dzień Dobry! Dziękuję, że mnie Państwo do siebie zaprosili. Niedziela, godzina czternasta z minutami, to świąteczny obiad. Może już desery?
rozwiń zwiń