Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. O wartości porażki

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 02:00
Tematem tego wydania audycji jest sytuacja, która z pewnością (nawet nie raz) przytrafiła się każdemu z nas – porażka, z której wyciągnęliśmy pożyteczną naukę i która, koniec końców, wyszła nam na dobre. 
Audio
  • Czego uczy nas porażka? (Nie do powiedzenia/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/vivisorg

– To jest strata i porażka – coś ważnego co mieliśmy, było dla nas istotne, po prostu zniknęło. Oczywiście to jest jakieś doświadczenie, w związku z tym to nie jest strata bezpowrotna albo strata, która nie przyniosła żadnych efektów. Ale na pewno ten rodzaj strat, to znaczy strata kogoś istotnego, z kim ma się silną więź, co później jest trudno odbudować, jest jednym z najtrudniejszych do przeżycia – mówił Andrzej Gryglewiczem, psycholog sportowy.

– Ważne jest, by na porażce, na trudnym doświadczeniu zbudować coś pozytywnego dla siebie, coś, co pozwala nam się rozwijać i wzrastać. Ten moment, kiedy to jest trudne i bolesne, to jest ważny element w radzeniu sobie ze stratą, element akceptacji i "układania się" – dodała Agata Wytykowska-Kaczorek, psycholog i psychoterapeuta.

Jakimi konsekwencjami grozi poddanie się poczuciu porażki? Jak zbudować w sobie mechanizm radzenia sobie z przegraną?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

***

Tytuł audycjiNie do powiedzenia
ProwadziAgnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Agata Wytykowska-Kaczorek (psycholog, psychoterapeuta, adiunkt w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej), Andrzej Gryglewicz (psycholog, Wydział Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego)
Data emisji: 15.07.2019
Godzina emisji: 0.04

kr

Czytaj także

Zdrowa i niezdrowa pewność siebie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2012 17:00
- Dobra pewność siebie to również akceptacja swoich słabych stron i umiejętność życzliwego przyjęcia porażek - mówił w Trójce psycholog Olaf Żylicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O relacjach z ludźmi, którzy się od nas różnią

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 11:00
Wyniki badań rezonansem magnetycznym wykazały, że ludzki mózg inaczej przetwarza informacje o osobach, które są zaliczane do grupy własnej, a inaczej informacje o osobach, od których wolelibyśmy się odciąć - do takich wniosków doszli badacze zespołu Susan Fiske.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rola wartości w życiu człowieka

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2018 15:00
Dzień Dobry! Dziękuję, że mnie Państwo do siebie zaprosili. Niedziela, godzina czternasta z minutami, to świąteczny obiad. Może już desery?
rozwiń zwiń