Lęki, które towarzyszą każdemu z nas

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 02:00
Strach jest czymś bardzo osobistym, intymnym. Często nie chcemy i nim myśleć, nie mówiąc już o rozmawianiu o nim.
Audio
  • Jak walczyć ze strachem? (Nie do powiedzenia/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Oleg Golovnev

– Lęk towarzyszy mi całe życie. Uważam, że to jedna z najważniejszych emocji, których nie chcemy, ale jest ona istotna. Sama mogę podzielić się bardzo prozaicznym lękiem, którego nie mogę się pozbyć, ale robię w tym kierunku duże postępy. Przez całe życie bałam się huku i jest to związane z tym, że również moja mama się go bała. Jako dziecko reagowałam na to dużym spięciem i do dziś mam tak, że na przykład w sylwestra ogarnia mnie trwoga, podobna do tej, którą odczuwają zwierzęta – mówi psycholog dr Katarzyna Kucewicz.

– Jako osoba dorosła radzę sobie z nim nieco lepiej, natomiast wiem, jak bardzo jest to uciążliwe, i że wzięło się to irracjonalnie z obserwowania mojej mamy. Często tak właśnie jest, że obserwujemy kogoś, kto się czegoś boi i indukuje się w nas ten lęk, który może bardzo utrudnić nam życie – dodaje gość Agnieszki Furtak-Bilnik.

Co należy zrobić, żeby dzieci nie współodczuwały stresów i lęków rodziców? W jaki sposób można walczyć ze swoimi własnymi lękami? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Gość: Katarzyna Kucewicz (psycholog, psychoterapeuta), Krzysztof Błażejewski (psycholog, psychoterapeuta)
Data emisji: 19.08.2019 
Godzina emisji: 0.05

ml/mk

Czytaj także

Poświęcenie – siła czy słabość?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 01:57
Tematem pierwszego wydania audycji "Nie do powiedzenia" jest poświęcenie. Czy możemy rozróżnić rodzaje poświęcenia? Czy rodzi ono wyłącznie negatywne odczucia? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas rozmowy z naszymi goścmi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowy, które pozostają w pamięci

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 02:00
Każdy z nas ma za sobą rozmowy, które szczególnie zapamiętał i które odcisnęły na nas pewne piętno. Temat ten poruszyliśmy wraz z naszymi gośćmi, psychologami i psychoterapeutami – Dominikiem Geblerem oraz Sobiesławem Zakrzewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. O wartości porażki

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 02:00
Tematem tego wydania audycji jest sytuacja, która z pewnością (nawet nie raz) przytrafiła się każdemu z nas – porażka, z której wyciągnęliśmy pożyteczną naukę i która, koniec końców, wyszła nam na dobre. 
rozwiń zwiń