Czego się wstydzimy?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 02:00
O rzeczach, których się wstydzimy, często nie rozmawiamy nawet z najbliższymi, mimo że mamy taką potrzebę. Czy ten wstyd paraliżuje? Czy jest może czymś naturalnym?
Audio
  • O radzeniu sobie ze wstydem (Nie do powiedzenia/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Elena Dijour

– Z dzieciństwa pamiętam, że kiedy zdarzało mi się przy stole powiedzieć coś niezgodnego z przyjętymi normami, potem słuchałam długich wykładów rodziców na ten temat i to palące uczucie zawstydzenia, czegoś bardzo przykrego i dojmującego. Cień tych uczuć nadal jest we mnie, nawet teraz, gdy o tym mówię – opowiada dr Martyna Goryniak, psychoterapeutka prowadząca Ośrodek Psychologiczny "Horyzonty". – Wstyd może być potężnym narzędziem wychowawczym, ale może też wyrządzić wiele złego – dodaje.

– Wstyd przez długi czas był dla mnie dosyć nieoczywistym uczuciem. Dzięki własnej psychoterapii odkryłem uczucie wstydu, mogłem je zlokalizować, nazwać. Zobaczyłem, że przez wiele lat po prostu się wstydziłem. Nazywałem to uczucie na własne sposoby, żeby nie przyznać się przed sobą i przed innymi – mówi Adam Lis, psychoterapeuta w ośrodku psychoterapii i wsparcia dla rodzin "Plaster Miodu".

Jak uporać się ze wstydem egzystencjalnym, długotrwałym uczuciem, że coś jest z nami nie tak? Czym skutkuje poczucie wstydu skrywane zbyt długo? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: dr Martyna Goryniak (psychoterapeutka, Ośrodek Psychologiczny "Horyzonty"), Adam Lis (psychoterapeuta, ośrodek psychoterapii i wsparcia dla rodzin "Plaster Miodu")
Data emisji: 16.09.2019 
Godzina emisji: 0.05

kr/mk

Czytaj także

Poświęcenie – siła czy słabość?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 01:57
Tematem pierwszego wydania audycji "Nie do powiedzenia" jest poświęcenie. Czy możemy rozróżnić rodzaje poświęcenia? Czy rodzi ono wyłącznie negatywne odczucia? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas rozmowy z naszymi goścmi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowy, które pozostają w pamięci

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 02:00
Każdy z nas ma za sobą rozmowy, które szczególnie zapamiętał i które odcisnęły na nas pewne piętno. Temat ten poruszyliśmy wraz z naszymi gośćmi, psychologami i psychoterapeutami – Dominikiem Geblerem oraz Sobiesławem Zakrzewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. O wartości porażki

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 02:00
Tematem tego wydania audycji jest sytuacja, która z pewnością (nawet nie raz) przytrafiła się każdemu z nas – porażka, z której wyciągnęliśmy pożyteczną naukę i która, koniec końców, wyszła nam na dobre. 
rozwiń zwiń