Tęsknota – niszczy czy mobilizuje?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 02:00
– Dla mnie tęsknota to doświadczenie głębokiego przekonania o wartości, jaką miała dla mnie relacją z tą konkretną osobą. Staram się tę wartość kultywować. Kiedy myślę o tęsknocie, myślę głównie o ludziach – wyznaje psychoterapeutka Aleksandra Lutoborska
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/MarinaP

Tęsknota może smakować bardzo różnie, w zależności od tego, czy towarzyszy jej nadzieja, czy też nie.

– W sytuacji, gdy tęsknimy za kimś dla nas ważnym, którego utraciliśmy, w zależności od tego, ile mamy nadziei na to, że nastąpi ponowne połączenie z tą osobą, to ta tęsknota boli bardziej lub mniej. Jeżeli ta rozłąka jest dłuższa lub bez szans na zakończenie, wtedy cierpienie jest większe. Chyba że sobie z nim jakoś poradzimy – wyjaśnia Adam Radecki, psychoterapeuta z Ośrodka Psychoterapii i Rozwoju "Na Polnej".

Jak uporać się z uczuciem tęsknoty? Czy tęsknota może wzbogacić nasze wnętrze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Aleksandra Lutoborska (psychoterapeutka z Ośrodka Psychoterapii i Wsparcia dla Rodzin "Plaster Miodu"), Adam Radecki (psychoterapeuta z Ośrodka Psychoterapii i Rozwoju "Na Polnej")
Data emisji: 14.10.2019 
Godzina emisji: 0.06

kr

Czytaj także

Poświęcenie – siła czy słabość?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 01:57
Tematem pierwszego wydania audycji "Nie do powiedzenia" jest poświęcenie. Czy możemy rozróżnić rodzaje poświęcenia? Czy rodzi ono wyłącznie negatywne odczucia? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas rozmowy z naszymi goścmi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowy, które pozostają w pamięci

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 02:00
Każdy z nas ma za sobą rozmowy, które szczególnie zapamiętał i które odcisnęły na nas pewne piętno. Temat ten poruszyliśmy wraz z naszymi gośćmi, psychologami i psychoterapeutami – Dominikiem Geblerem oraz Sobiesławem Zakrzewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. O wartości porażki

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 02:00
Tematem tego wydania audycji jest sytuacja, która z pewnością (nawet nie raz) przytrafiła się każdemu z nas – porażka, z której wyciągnęliśmy pożyteczną naukę i która, koniec końców, wyszła nam na dobre. 
rozwiń zwiń