Trudne, bolesne, potrzebne – przemiany

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trudne, bolesne, potrzebne – przemiany
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/TeodorLazarev

Już niebawem wejdziemy w nowy rok. Dla wielu osób jest to czas, który pobudza chęć do zmiany czegoś w sobie. Jednak, takie przemiany w wielu przypadkach nie są związane jedynie z realizacją noworocznych postanowień.

Posłuchaj

Przemiany życiowe – co ze sobą niosą? (Nie do powiedzenia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wielu z nas doświadczyło w swoim życiu przemian. Część z nich wynikała z naszych własnych postanowień, ale na wiele innych nie mieliśmy żadnego wpływu. Bywa, że podjęcie takiej decyzji jest bardzo trudne. Wielokroć zmienia to całkowicie życia nasze i naszych najbliższych.

– Ważnym wydarzeniem, które zaważyło na moim życiu, była decyzja o porzuceniu stricte kariery naukowej i zajęcie się psychoterapią. To było trudne, bo dużo poświęciłam i zainwestowałam w swoją pracę i bardzo lubię naukę. Podjęłam jednak taką decyzję i nie żałuję jej, choć wprowadziła ona wiele zmian i przyniosła swoje konsekwencje. Patrząc na to z perspektywy 10 lat, nie mogę powiedzieć, że przyniosło to samo dobre, bo moja obecna praca przynosi wiele trudnych chwil. Nauczyłam się jednak, że zawsze coś można zrobić, żeby to życie miało większą wartość i lepszą jakość – wyznaje dr Agata Wytykowska, psycholog i psychoterapeuta.

– Skończyłem psychologię i wokół niej budowałem swoją tożsamość. To ważne, by mieć ten rdzeń, punkt odniesienia w życiu, szczególnie w pracy, którą wykonujemy. Poprosiłem, by przedstawić mnie, jako psychoanalityka jungowskiego. To jest ten rdzeń mojej nowej tożsamości, która pojawiła się wraz ze zdanymi egzaminami, latami nauki i studiowania psychologii analitycznej i pewnego wyboru, którego dokonałem. Wiąże się to dla mnie z tym, że muszę coś od nowa stworzyć, zbudować. Jestem w takiej sytuacji, gdzie mam bardzo małe środowisko – zaledwie dwa towarzystwa, które nie posiadają jednostek szkoleniowych. Można powiedzieć, że jesteśmy znani z tego, że jesteśmy nieznani. To powoduje, że jesteśmy trochę na marginesie świata psychoterapii, aczkolwiek, jest to dla mnie coś nowego, coś, co wymaga ode mnie odpowiedzenia sobie na kilka pytań związanych z moją tożsamością, tym co robię i czym dla mnie jest moja dziedzina i co to dla mnie znaczy – psychoanalityk jungowski Dominik Gebler.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy, w której o swoich przemianach opowiadali również słuchacze.

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: dr Agata Wytykowska (psycholog i psychoterapeuta, Uniwersytet SWPS, Centrum Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Vita Longa), Dominik Gebler (psychoanalityk jungowski, psycholog, specjalista psychoterapii traumy i interwencji kryzysowej, Centrum Terapii i Kreatywności)
Data emisji: 30.12.2019 
Godzina emisji: 0.05

ml


Polecane