Poczucie winy – o tym, dlaczego karzemy samych siebie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 02:00
– Poczucie winy jest bardzo powszechne w naszym doświadczeniu, ale jest to temat, którym mało się zajmujemy – mówi Krzysztof Błażejewski, psychoterapeuta z Ośrodka Terapii Dzieci i Młodzieży "InRelatio". Dlatego właśnie tej emocji, uchodzącej za jedną z najtrudniejszych, poświęciliśmy to wydanie audycji.
Audio
  • Poczucie winy. Jakie jest jego źródło i jak sobie z nim radzić? (Nie do powiedzenia/Trójka)
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/GoodStudio

Każda porażka to okazja do nauczenia się czegoś o sobie i naprawienia własnych błędów, ale także powód pojawienia się w nas poczucia winy. Skąd się ono bierze? Co decyduje o tym, że przestaje być bodźcem, a zaczyna działać niszcząco na nasze wnętrze? 

– Poczucie winy bierze się z ról społecznych: roli kobiety, roli mężczyzny i przypisanych im zadań oraz oczekiwań, które są dodatkowo połączone z krytyką. Kiedy nie spełniamy tych oczekiwań, czujemy, że coś jest z nami nie tak, że kogoś zawiedliśmy. O poczuciu winy można pomyśleć także jak o czynniku związanym z sumieniem. Mamy poczucie winy, kiedy zrobimy komuś przykrość i wtedy skłania nas to do pokory. Natomiast jeżeli tego poczucia winy jest zbyt dużo i jest ono generowane pod wpływem nieustającej krytyki, przestaje nam służyć i przeradza się w patologiczne zjawisko – wyjaśnia Anna Kot-Mosakowska, psychoterapeutka związana z Fundacją "Feminoteka".

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Anna Kot-Mosakowska (psychoterapetka, Fundacja "Feminoteka"), Krzysztof Błażejewski (psychoterapeuta z Ośrodka Terapii Dzieci i Młodzieży "InRelatio")
Data emisji: 13.01.2019 
Godzina emisji: 0.05

kr/gs


Czytaj także

Gdy żałujemy słów, których nie wypowiedzieliśmy

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 02:00
Jak poradzić sobie z uczuciem, że na wypowiedzenie pewnych słów do naszych bliskich jest już za późno? Czy jest jakiś sposób, by one wybrzmiały mimo tego, że tej osoby nie ma już obok nas? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

To koniec… a może początek czegoś nowego?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 02:00
W ostatniej audycji w kończącym się już roku 2019 rozmawialiśmy… o zakończeniach właśnie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne, bolesne, potrzebne – przemiany

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 02:00
Już niebawem wejdziemy w nowy rok. Dla wielu osób jest to czas, który pobudza chęć do zmiany czegoś w sobie. Jednak, takie przemiany w wielu przypadkach nie są związane jedynie z realizacją noworocznych postanowień.
rozwiń zwiń