Poczucie winy – o tym, dlaczego karzemy samych siebie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poczucie winy – o tym, dlaczego karzemy samych siebie
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/GoodStudio

– Poczucie winy jest bardzo powszechne w naszym doświadczeniu, ale jest to temat, którym mało się zajmujemy – mówi Krzysztof Błażejewski, psychoterapeuta z Ośrodka Terapii Dzieci i Młodzieży "InRelatio". Dlatego właśnie tej emocji, uchodzącej za jedną z najtrudniejszych, poświęciliśmy to wydanie audycji.

Posłuchaj

Poczucie winy. Jakie jest jego źródło i jak sobie z nim radzić? (Nie do powiedzenia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Każda porażka to okazja do nauczenia się czegoś o sobie i naprawienia własnych błędów, ale także powód pojawienia się w nas poczucia winy. Skąd się ono bierze? Co decyduje o tym, że przestaje być bodźcem, a zaczyna działać niszcząco na nasze wnętrze? 

– Poczucie winy bierze się z ról społecznych: roli kobiety, roli mężczyzny i przypisanych im zadań oraz oczekiwań, które są dodatkowo połączone z krytyką. Kiedy nie spełniamy tych oczekiwań, czujemy, że coś jest z nami nie tak, że kogoś zawiedliśmy. O poczuciu winy można pomyśleć także jak o czynniku związanym z sumieniem. Mamy poczucie winy, kiedy zrobimy komuś przykrość i wtedy skłania nas to do pokory. Natomiast jeżeli tego poczucia winy jest zbyt dużo i jest ono generowane pod wpływem nieustającej krytyki, przestaje nam służyć i przeradza się w patologiczne zjawisko – wyjaśnia Anna Kot-Mosakowska, psychoterapeutka związana z Fundacją "Feminoteka".

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Anna Kot-Mosakowska (psychoterapetka, Fundacja "Feminoteka"), Krzysztof Błażejewski (psychoterapeuta z Ośrodka Terapii Dzieci i Młodzieży "InRelatio")
Data emisji: 13.01.2019 
Godzina emisji: 0.05

kr/gs


Polecane