Po prostu być obok – kilka słów o obecności

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 02:00
– Można być obecnym, będąc bardzo daleko i nie być obecnym będąc bardzo blisko – mówił w Programie 3 Polskiego Radia terapeuta Paweł Maciaszek. Czym jest obecność i jak radzić sobie z jej brakiem? 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Motortion Films

– Niesłychanie ważna była dla mnie obecność mojej babci. Była prostą kobietą, a jednocześnie potrafiła być przy mnie. Co było niezwykle istotne, była dostępna emocjonalnie. Nie mówiła dużo, należała do osób nieśmiałych, ale zawsze bardzo się o mnie troszczyła. Mogłam do niej przyjść, mogłam jej o wszystkim powiedzieć, może niekoniecznie o tym, o czym chciałabym rozmawiać z mamą. Jej obecność była bardzo czujna i subtelna. Po prostu słuchała. Przyjmowała mnie taką, jaką jestem – wspominała Anna Judycka, psychoterapeuta z Pracowni Psychoterapii i Treningu "Horyzonty" w Warszawie.

Jak podkreślała rozmówczyni Agnieszki Furtak-Bilnik, pierwszym krokiem do pokonania własnej samotności i oswajania się z obecnością może być udział w grupie terapeutycznej – W swojej pracy ciągle spotykam to bardzo bolesne zjawisko osamotnienia i głębokich zranień, które sprawiają, że ludzie obawiają się wiązać, ufać. W "Horyzontach" prowadzimy grupę, która jest połączeniem terapii indywidualnej i grupowej. Taka grupa może być ogromną pomocą i wsparciem – przekonywała.

A audycji wysłuchaliśmy także opinii i zwierzeń naszych Słuchaczy.

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Anna Judycka (psychoterapeuta z Pracowni Psychoterapii i Treningu "Horyzonty" w Warszawie), Paweł Maciaszek (terapeuta, mediator, kurator w stowarzyszeniu SKAT, Fundacja "Pomocownia")
Data emisji: 09.03.2020
Godzina emisji: 0.04

kr/gs


Czytaj także

Gdy żałujemy słów, których nie wypowiedzieliśmy

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 02:00
Jak poradzić sobie z uczuciem, że na wypowiedzenie pewnych słów do naszych bliskich jest już za późno? Czy jest jakiś sposób, by one wybrzmiały mimo tego, że tej osoby nie ma już obok nas? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

To koniec… a może początek czegoś nowego?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 02:00
W ostatniej audycji w kończącym się już roku 2019 rozmawialiśmy… o zakończeniach właśnie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne, bolesne, potrzebne – przemiany

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 02:00
Już niebawem wejdziemy w nowy rok. Dla wielu osób jest to czas, który pobudza chęć do zmiany czegoś w sobie. Jednak, takie przemiany w wielu przypadkach nie są związane jedynie z realizacją noworocznych postanowień.
rozwiń zwiń