Między ciemnością a światłem w naszym życiu. Wydarzenia, które nas odmieniają

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 02:00
– Obserwując moje wnuki, przypomina mi się młodzieńczy okres mojego życia. Wyjście z domu, wejście w grupę rówieśniczą. Opuszczenie domu rodzinnego było dla mnie bardzo ekscytującym i trudnym doświadczeniem, rodzice przestali być jedynym autorytetem i wyznacznikiem świata – mówił psychoterapeuta Jacek Dzikowski. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/sun ok

zawodnik futbol sport przegrana rezygnacja porażka 1200.jpg
Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. O wartości porażki

Jak zaznaczył gość Agnieszki Furtak-Bilnik, postrzeganie wielu doświadczeń jako przełomowych może zmieniać się w kolejnych dekadach życia. – Najważniejsze wydarzenia w życiu, z mojej obecnej perspektywy, to pierwszy dzień w szkole, pierwsza miłość, zmiana szkoły, zmiana miasta, internat, służba wojskowa, ślub, narodziny pierwszego dziecka. Z reguły wszystko to, co pierwsze lub inne było ważne. Taki trend pokazują też badania – mówił gość audycji "Nie do powiedzenia".  

Posłuchaj

114:08 2020_06_22 00_05_54_PR3_Nie_Do_Powiedzenia.mp3 Przesilenie dnia z nocą – tego, co jasne, z tym, co ciemne… Wydarzenia, które zaważyły na naszym życiu (Nie do powiedzenia/Trójka)

O wadze pierwszych doświadczeń mówiła także Ewa Werstak-Mościska. – Przypomniały mi się moje 26. urodziny, kiedy skończyły się zniżki na pociągi, a ja bardzo lubiłam podróżować. Najpierw to było tylko: o kurczę, zniżki się skończyły, a później dotarło do mnie, że to jest ten moment, kiedy zaczyna się dorosłość – wspominała terapeutka.

Czytaj także:


kobieta okno oczekiwanie tęsknota 1200.jpg
Tęsknota – niszczy czy mobilizuje?

Rozmówczyni Agnieszki Furtak-Bilnik wiele uwagi poświęciła powstawaniu traum na różnych etapach życia i temu, jak możemy radzić sobie z nimi. – Moment przełomowy to może być zauważenie siebie w otoczeniu tych różnych problemów, które różnie mogę postrzegać, np. że są one zewnętrzne – zaznaczyła. 

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Jacek Dzikowski (psychoterapeuta), Ewa Werstak-Mościska (psycholog, psychotraumatolog i terapeutka) 
Data emisji: 22.06.2020
Godzina emisji: 0.05

gs/mk

Czytaj także

Po prostu być obok – kilka słów o obecności

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 02:00
– Można być obecnym, będąc bardzo daleko i nie być obecnym będąc bardzo blisko – mówił w Programie 3 Polskiego Radia terapeuta Paweł Maciaszek. Czym jest obecność i jak radzić sobie z jej brakiem? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

To wielki test dla rodziców małych dzieci - praca zdalna w czasie epidemii

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 11:49
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym 12 marca zamknięto w Polsce szkoły i przedszkola. 4,58 mln uczniów szkół i 1,41 mln przedszkolaków pozostało w domach… z których zaczęli pracować zdalnie ich rodzice.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego tak trudno nam… odpocząć?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 02:00
 Jakie wnioski płyną z tego, jak spędziliśmy ostatnie wolne dni?
rozwiń zwiń