Szczęście, które płynie z… porażki?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 02:00
Tylko jeden sztab wyborczy świętuje zawsze w takie dni jak dziś. Pozostali to przegrani. Można uznać, że oni i ich kandydaci ponieśli porażkę.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Oranzy Photography

Posłuchaj
114:19 2020_06_29 00_05_56_PR3_Nie_do_powiedzenia.mp3 Jak czerpać naukę z własnych porażek? (Nie do powiedzenia/Trójka)

Większość z nich nigdy się do tego nie przyznaje. Do porażek trudno się przyznać i nie jest to w dobrym tonie. Porażki zamiata się raczej pod dywan albo bagatelizuje. Można też je tuszować, odwracać kota ogonem. Strategii jest wiele. Z porażek można też czerpać i to bardzo wiele! Dobrze przeżyte potrafią być krokiem milowym w naszym rozwoju. Tylko jak tego dokonać?

– Porażka jest dziwnym zjawiskiem, które jest oceniane dwukrotnie – mówi Paweł Fortuna, autor książki "Pozytywna psychologia porażki". – Mamy do czynienia z podwójną oceną wyniku. Najczęściej jest jakieś kryterium zewnętrzne, obiektywne – są tu jurorzy, wyniki, policzone głosy. To informacja, którą człowiek  podmiot, aktor na tej scenie, odbiera z zewnątrz. Powstaje pytanie – czy on te informacje przyjmuje do wiadomości i poddaje jakiejś obróbce? To moment, w którym dokonuje się ta druga ocena, czyli ocena oceny. Czy rzeczywiście ta obiektywna ocena, którą uzyskaliśmy, jest informacją wiarygodną i rzetelną oceną nas samych? – pyta.

– Problem z porażką jest taki, że myśląc o niej, myślimy o sobie. Najczęściej nie myślimy o zadaniu, które wykonaliśmy, o wyniku, tylko o nas, jako o człowieku, który przegrał. Tu zaczynają się wszystkie problemy i negatywne emocje, które zasłaniają nam pole widzenia i utrudniają racjonalne myślenie na temat możliwości poprawy błędów. Zawsze trzeba patrzeć w przyszłość i myśleć, że jest to pewien asumpt do poprawy – wyjaśnia ekspert.

GRz 013: Paweł Fortuna | Pozytywna psychologia porażki, czyli jak z cytryn zrobić lemoniadę?/Głowa rządzi

Gościem audycji była także Mirka Kolmaga-Białobrzeska, psychoterapeutka, trenerka biznesu i nauczycielka uważności.

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Mirka Kolmaga-Białobrzeska (psychoterapeutka, trenerka biznesu i nauczycielka uważności), Paweł Fortuna (autor książki "Pozytywna psychologia porażki")
Data emisji: 29.06.2020
Godzina emisji: 0.05

kr/gs

Czytaj także

Dlaczego tak trudno nam… odpocząć?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 02:00
 Jakie wnioski płyną z tego, jak spędziliśmy ostatnie wolne dni?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między ciemnością a światłem w naszym życiu. Wydarzenia, które nas odmieniają

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 02:00
– Obserwując moje wnuki, przypomina mi się młodzieńczy okres mojego życia. Wyjście z domu, wejście w grupę rówieśniczą. Opuszczenie domu rodzinnego było dla mnie bardzo ekscytującym i trudnym doświadczeniem, rodzice przestali być jedynym autorytetem i wyznacznikiem świata – mówił psychoterapeuta Jacek Dzikowski. 
rozwiń zwiń