Czy chorobie psychicznej można zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 02:00
Czy na chorobę psychiczną skazują nas geny, a my nie mamy na nią żadnego wpływu? Czy może jest odwrotnie? Jeżeli możemy zapobiec chorobom psychicznym, to którym? Jak to zrobić? – Bardzo niewiele jest sytuacji, w których zaburzenie jest zdeterminowane – mówi psychiatra dr Andrzej Cechnicki.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/solarseven

shutterstock życie zmiana 1200.jpg
Między ciemnością a światłem w naszym życiu. Wydarzenia, które nas odmieniają

Jak wyjaśnia specjalista, o tym, czy gen odpowiedzialny za chorobę uaktywni się, decydują nasze otoczenie i sytuacja życiowa, z którymi mamy do czynienia od momentu przyjścia na świat, a nawet wcześniej.

Posłuchaj
115:30 2020_08_24 00_05_39_PR3_Nie_do_powiedzenia.mp3 Zaburzenia psychiczne – czy i jak można im zapobiec? (Nie do powiedzenia/Trójka)

– Kontekst, który może obudzić dyspozycję do chorowania, może pogłębić wrażliwość, odebrać odporność i umiejętność radzenia sobie ze stresem życia. Jest on często bardzo zróżnicowany i jest go dużo więcej, niż nam się wydaje. Są zaniedbania, brak troski, niezauważanie wczesnych problemów dziecka, które reaguje nie wprost – zaznacza dr Andrzej Cechnicki.

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: shutterstock.com/Olimpik Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Olimpik

– Zapobieganie jest niezwykle ważne. To podstawowa zasada im szybciej identyfikujemy problemy, im szybciej dajemy wsparcie, tym większa szansa, że zaburzenia się nie rozwiną, a jeżeli się pojawią, jest większa szansa na szybkie wyleczenie – podsumowuje.

W drugiej godzinie audycji gościem była Katarzyna Parzuchowska – ekspertka do spraw chorób psychicznych oraz edukatorka w Fundacji eFkropka.

II Kongres Zdrowia Psychicznego - cz. 2.a, sesja: Profilaktyka i promocja zdrowia psychicznego/
Fundacja eFkropka

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Katarzyna Parzuchowska (ekspertka do spraw chorób psychicznych, edukatorka w Fundacji eFkropka), prof. Andrzej Cechnicki (psychiatra)
Data emisji: 24.08.2020
Godzina emisji: 0.05

kr/gs

Czytaj także

Jak radzić sobie z kryzysami psychicznymi?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 02:00
Zaburzenia psychiczne. Jak je rozpoznać? Jak sobie z nimi radzić? Czy mogą dotknąć każdego i jak wygląda leczenie w szpitalu psychiatrycznym – do czego pacjent ma prawo?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tęsknota ma dwa bieguny"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 02:00
Czasem tęsknota nas uskrzydla, a czasem przygnębia i wyniszcza. Jak odnaleźć różnice pomiędzy różnymi wymiarami tęsknoty? Jak poradzić sobie z tęsknotą, która nie prowadzi nas do niczego dobrego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zapobiegać uzależnieniom?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 02:00
Uzależnienia to temat trudny. Jak wyglądają ich początki? Jak można im zapobiegać? Jak przerwać coś, co może nas doprowadzić do tragicznych skutków?
rozwiń zwiń